Jednou vetou

Počas protestov zahynulo v Iráne najmenej 208 ľudí

Ilustračné foto

FOTO TASR/AP

Najmenej 208 ľudí zahynulo pri zásahoch poriadkových síl počas protestov proti prudkému zvýšeniu cien pohonných hmôt, ku ktorým došlo v novembri v Iráne. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).

Tisíce učiteľov protestovali pred parlamentom, odovzdali aj petíciu

„Na základe dôveryhodných správ, ktoré organizácia (AI) dostala, sa počet ľudí zabitých počas demonštrácií, ktoré vypukli 15. novembra, zvýšil na 208,“ uviedla Amnesty International. Oproti pôvodným odhadom sa počet obetí represálií počas demonštrácií v Iráne zvýšil o 50.

„K takmer všetkým úmrtiam došlo v dôsledku použitia strelných zbraní,“ skonštatovala AI s tým, že podľa zhromaždených informácií sa úrady príbuzným obetí vyhrážali, aby nekontaktovali médiá a varovali ich, aby pre svojich blízkych neorganizovali pohrebné obrady“.

„Niektoré rodiny boli prinútené zaplatiť vydieračské poplatky, aby im vrátili telá ich blízkych,“ uvádza sa v správe AI.

FOTO: Česi to vedia! Neuveríte, čo si vymysleli pražské verejné služby

Protesty v Iráne vypukli 15. novembra po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému a rozšírili sa do najmenej 40 miest.

Vláda vyhlásila, že pomocou týchto opatrení chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch v čase ekonomickej krízy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia