Jednou vetou

Počas summitu G7 prebiehajú demonštrácie proti Macronovej klimatickej politike

Cécile Marchandová z hnutia za ochranu klímy ANV-OP21 drží otočený obraz prezidenta Emmanuela Macrona počas protestu proti jeho klimatickej politike v meste Bayonne 25. augusta 2019

foto: TASR/AP

Stovky demonštrantov protestovali v nedeľu v meste Bayonne ležiacom neďaleko Biarritzu proti klimatickej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. V Biarritzi sa od soboty do pondelka koná summit lídrov skupiny G7. Píše o tom agentúra DPA.

Protestujúci sa zhromaždili dopoludnia nesúc portréty Macrona, ktoré v uplynulých mesiacoch ukradli z mestských radníc počas kampane s heslom „zvesiť Macrona“. Ich cieľom je upozorniť na „katastrofálnu klimatickú politiku“ francúzskeho prezidenta.

Konečne už musia prísť konkrétne opatrenia, vyslovila požiadavku protestujúcich Cécile Marchandová z hnutia za ochranu klímy ANV-COP21, ktoré protest spoluorganizuje. Dodala, že ide o akt občianskej neposlušnosti a nenásilný protest.

Pri dejisku summitu krajín G7 došlo k zrážkam demonštrantov s políciou

Protestom chcú jeho účastníci dosiahnuť odsúdenie Macronových krokov v súvislosti s otázkami ochrany klímy na medzinárodnej úrovni, dodala Marchandová.

V meste Bayonne, ktoré leží blízko dejiska summitu krajín G7, došlo v sobotu k zrážkam niekoľkých stoviek demonštrantov s príslušníkmi bezpečnostných zložiek. Demonštranti hádzali podľa svedectva novinára agentúry DPA kamene na policajtov, ktorí blokovali vstup na most v Bayonne. Príslušníci bezpečnostných zložiek odpovedali použitím slzotvorného plynu a vodného dela.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí