Počas vojenskej operácie v Afganistane zahynul americký vojak

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Americký vojak prišiel v sobotu o život počas vojenskej operácie v Afganistane. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na armádu USA, ktorá však nezverejnila identitu muža ani okolnosti jeho usmrtenia. Mieni tak urobiť až po tom, ako informuje jeho rodinu.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid v telefonickom rozhovore pre AP potvrdil, že za sobotňajším útokom stojí toto militantné hnutie, neuviedol ale nijaké podrobnosti.

Hizballáh tvrdí, že Irán dokáže bombardovať Izrael, ak by sa začala vojna

Podľa agentúry Reuters ide už o najmenej siedmeho usmrteného príslušníka americkej armády v Afganistane v tomto roku, agentúra AFP uvádza desať amerických obetí.

V Afganistane pôsobí v rámci misie NATO približne 20.000 príslušníkov zahraničných síl — väčšinu z nich tvoria vojaci z USA. Už 18 rokov trvajúci konflikt v Afganistane si doteraz vyžiadal životy viac než 2400 amerických vojakov.

Vo februárovej správe Organizácie Spojených národov sa uvádza, že v Afganistane vlani prišiel o život rekordný počet 3804 civilistov. Je to dôsledok nárastu počtu náletov vedených USA i zvýšeného množstva samovražedných útokov.

Turecko spustilo na severe Iraku ďalšiu operáciu proti kurdským povstalcom

Na prelome júna a júla viedol s Talibanom šesťdňové rokovania o ukončení bojov vyslanec Spojených štátov pre afganský mierový proces Zalmay Khalilzad.

Ten označil ich posledné kolo za „najproduktívnejšie“. Zástupcovia Talibanu uviedli, že sú s dosiahnutým pokrokom spokojní.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke