Jednou vetou

Počasie opäť vyčíňalo. Floridu zasiahla silná búrka

Miami, Florida

Foto: Wikimedia

Subtropická búrka Alberto, prvá pomenovaná atlantická búrka v tomto roku, udrela v pondelok na pevninu pri severozápadnom pobreží amerického štátu Florida. Alberto sa prehnal cez lokalitu Laguna Beach s najvyššou rýchlosťou vetra 72 kilometrov za hodinu, uvádza britská stanica BBC.

Úrady už predtým evakuovali z floridského pobrežia Mexického zálivu tisícky ľudí. Meteorológovia predpokladajú, že búrka zoslabne a presunie sa ďalej do vnútrozemia. Alberto sa pohybuje severným smerom rýchlosťou 14 km/h, oznámilo Národné stredisko pre hurikány (NHC). Sezóna hurikánov sa oficiálne začína až 1. júna.

Čítajte viac: Stalin mal na sklonku života v pláne nadviazať diplomatické vzťahy s Vatikánom

Podľa predpovedí prinesie Alberto v štátoch Mississippi a Georgia do 30 centimetrov zrážok, pričom sa očakáva, že búrka vyvolá aj niekoľko tornád. V nízko položených oblastiach môže nastať vyše metrové vlnobitie. Meteorológovia majú pre hurikány sezóny 2018 pripravených ďalších 21 mien ako Beryl, Ernesto, Kirk, Nadine či Rafael.

Vlani zasiahol USA a karibskú oblasť veľký počet smrteľných hurikánov. Portoriko, nezačlenené územie USA, sa napríklad stále spamätáva zo škôd na infraštruktúre, ktoré v októbri napáchal hurikán Maria.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia