Jednou vetou

Počet antisemitských trestných činov v Nemecku v roku 2018 prudko stúpol

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Počet antisemitských trestných činov narástol vlani v Nemecku takmer o desať percent a násilných útokov o vyše 60 percent. Ukázala to v stredu zverejnená štatistika zločinnosti.

Nemecká polícia zaznamenala vlani 1646 trestných činov motivovaných nenávisťou voči Židom, uviedla vláda v odpovedi na interpeláciu zákonodarkyne z krajne ľavicovej strany Ľavica (Die Linke) Petry Pauovej.

Nemecká vláda schválila predĺženie štyroch zahraničných vojenských misií

Medzi nimi je 62 násilných trestných činov, ktoré si vyžiadali 43 zranených — to je v porovnaní s rokom 2017 nárast o šesť fyzických útokov.

Nemecko, tak ako ostatné západné krajiny, v posledných rokoch so znepokojením sleduje nárast anitisemitských a iných rasistických nenávistných verbálnych prejavov a fyzických útokov. Pripisuje sa to zhrubnutiu a spolarizovaniu politickej klímy, napísala agentúra AFP.

Hromadný prílev zväčša moslimských utečencov a migrantov do Nemecka, trvajúci od roku 2015, výrazne posilnil krajne pravicovú a protiprisťahovaleckú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je od konca roka 2017 najsilnejšou opozičnou silou v parlamente.

Poprední členovia AfD okrem protiislamskej rétoriky a odporu k multikulturalizmu majú tiež vyjadrenia, ktorými zľahčujú závažnosť holokaustu.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Spoluzakladateľ strany Alexander Gauland označil masové vraždenie Židov a ďalších menšín počas existencie nacistického Nemecka iba za „trochu vtáčieho trusu vo vyše tisícročných úspešných dejinách Nemecka“.

Ďalší vplyvný politik AfD Björn Höcke kritizoval rozsiahly pamätník holokaustu v Berlíne ako „pomník hanby“.

Predseda Ústrednej rady Židov v Nemecku Josef Schuster a ďalší lídri židovskej obce obvinili AfD z podnecovania nenávisti voči utečencom, moslimom a Židom.

Tlačová agentúra AFP píše, že Nemecko zároveň zaznamenalo nárast antisemitských útokov spáchaných migrantmi z arabských štátov.

V jednom mimoriadne medializovanom vlaňajšom prípade bol 19-ročný Sýrčan odsúdený za napadnutie, keď svojím opaskom zbil na ulici Izraelčana so židovskou čiapočkou kippa na hlave a kričal pritom „jahúdí“, po arabsky Žid.

Španielska opozícia po neschválení rozpočtu vyzvala na predčasné voľby

Video zachytávajúce tento útok, ktoré nakrútila na svoj smartfón samotná obeť, sa začalo šíriť na internete a vyvolalo všeobecné verejné pobúrenie. Nasledovali solidárne zhromaždenia na podporu Židov — obyvatelia hlavného mesta Nemecka nazvali to svoje „Berlín nosí kippu“.

Väčšiny antisemitských trestných činov sa však dopustili krajne pravicoví páchatelia, uviedol berlínsky denník Tagesspiegel v článku k novej štatistike zločinnosti.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi