Jednou vetou

Počet ľudí infikovaných vírusom HIV je v Európe stále vysoký

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Počet ľudí infikovaných vírusom HIV je v Európe naďalej vysoký, mnohé prípady sú diagnostikované príliš neskoro a nové prípady pribúdajú najmä vo východnej Európe. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na spoločnú správu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

V roku 2017 bolo v Európe nahlásených 159.000 nových prípadov infikovania vírusom HIV, z toho 75 percent na Ukrajine a Rusku. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej pri príležitosti Svetového dňa AIDS, ktorý pripadá na 1. decembra.

V 28 členských štátoch Európskej únie, v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku bolo vlani nahlásených viac ako 25.300 nových prípadov nákazy vírusom HIV.

Kežmarská nemocnica zmenila dlhodobo nevyužívané priestory na laboratórium

Pozitívom je v uvedených krajinách päťpercentný pokles výskytu nových prípadov nákazy v skupine mužov, ktorí mali v rokoch 2015-2017 pohlavný styk s inými mužmi. V tejto skupine sa vyskytuje 38 percent všetkých prípadov nákazy HIV.

V 53 krajinách spadajúcich pod Regionálny úrad WHO (EURO) žijú v súčasnosti dva milióny osôb nakazených vírusom HIV, pričom nových prípadov celkovo ubúda, avšak výzvou aj naďalej zostáva včasná diagnostika, uvádza sa v správe EURO a WHO s tým, že každá druhá osoba u ktorej bol zistený vírus HIV, sa už nachádzala v pokročilom štádiu infekcie.

U 53-ročnej ženy potvrdili rubeolu, nakazila sa na Malorke

V správe sa tiež uvádza, že jeden z piatich ľudí nakazených vírusom HIV o svojom stave nevie, pričom neskorá diagnostika zvyšuje riziko „zlého zdravotného stavu, smrti a ďalšieho prenosu nákazy HIV“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia