Jednou vetou

Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more aj naďalej klesá

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Počet migrantov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more sa aj v roku 2019 opäť znížil. Zdroje z Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v utorok uviedli, že v prvom polroku zaznamenali oproti vlaňajšku zníženie počtu migrantov na centrálnej stredomorskej trase vedúcej do Talianska až o 80 percent. Informovala o tom agentúra APA.

V období od januára do júna 2019 úrady zaregistrovali 3400 utečencov, ktorí touto cestou prišli do Európy. Za rovnaké obdobie v roku 2018 ich pritom bolo ešte 17.000.

O 27 percent sa znížil aj počet migrantov prichádzajúcich západnou stredomorskou cestou smerom do Španielska a dosiahol tak číslo 10.470 (od januára do mája 2018 išlo o 14.300 migrantov).

Mierny nárast o tri percentá nastal len na východnej stredomorskej trase, ktorá vedie do Grécka. Z 15.000 utečencov v prvom polroku 2018 sa ich počet tento rok zvýšil na 15.450.

Pápež počas spomienkovej omše vyzýval na pomoc migrantom

Celkovo prišlo podľa štatistík do Európy cez Stredozemné more v priebehu tohto roka približne 29.000 ľudí. Ide o pokles o 37 percent – vlani totiž toto číslo predstavovalo 46.300 migrantov.

Agentúra Frontex uviedla, že sprostredkovať údaje o počte migrantov prichádzajúcich západobalkánskou trasou je značne zložitejšie, keďže tieto čísla sa každý týždeň menia. V porovnaní s vlaňajškom ich počet na tejto ceste celkovo mierne stúpol. Neexistujú však presné údaje, a to i z toho dôvodu, že na hraničných priechodoch sú utečenci niekedy registrovaní aj viackrát.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia