Jednou vetou

Počet obetí hurikánu Florence sa zvýšil na 11

Ilustračné foto

TASR/AP

Počet obetí hurikánu Florence, ktorý v piatok zasiahol východné pobrežie USA a medzičasom zoslabol na tropickú búrku, sa zvýšil na 11. Novú bilanciu zverejnila agentúra AP s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Príslušníci námornej pechoty, pobrežná stráž, civilné posádky a dobrovoľníci v sobotu s pomocou helikoptér, člnov i ťažkých nákladných vozidiel zachraňovali stovky ľudí, uväznených náporom Florence na pobrežie. Ďalšou fázou katastrofy, ktorá by mohla postihnúť Severnú Karolínu, sú rozsiahle záplavy vo vnútrozemí.

Hurikán Florence si už vyžiadal najmenej 5 životov, bez elektriny je takmer 900 000 domácností a firiem

V dôsledku mohutného dažďa hladiny riek stúpajú na rekordné úrovne a tisícom ľudí bola nariadená evakuácia kvôli obavám, že nasledujúce dni môžu priniesť najničivejšie povodne v histórii Severnej Karolíny. „Nechcem preháňať, ale povodňová voda stúpa a ak ju nesledujete, riskujete život,“ uviedol guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v sobotu v štáte Severná Karolína stav katastrofy. Rozhodnutie prezidenta umožní čerpať prostriedky z federálnych zdrojov na pomoc obyvateľom postihnutých okresov. Súčasťou tejto pomoci môžu byť príspevky na dočasné ubytovanie a opravy domov, ako aj nízkoúrokové pôžičky na pokrytie straty nepoisteného majetku a iné programy pre jednotlivcov i podniky.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba