Jednou vetou

Počet obetí hurikánu Florence sa zvýšil na 16, momentálnou hrozbou sú výdatné dažde

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Na 16 sa v nedeľu zvýšil počet obetí hurikánu Florence, ktorý v piatok zasiahol štáty Severná a Južná Karolína na východnom pobreží USA a medzičasom zoslabol na tropickú tlakovú níž.

Najnovšou obeťou je vodička nákladného auta, ktorá prišla o život pri dopravnej nehode v blízkosti mesta Gilbert v Južnej Karolíne.

Hoci vietor sprevádzajúci Florence postupne slabne, hrozbou zostávajú pokračujúce výdatné dažde, ktoré spôsobujú záplavy. Od štvrtka do nedele napršalo napríklad v meste Swansboro na pobreží Severnej Karolíny takmer 860 milimetrov zrážok.

Tisícom ľudí bola preto nariadená evakuácia kvôli obavám, že nasledujúce dni môžu priniesť najničivejšie povodne v histórii Severnej Karolíny.

Trump odsúhlasil federálnu pomoc pre Severnú Karolínu zasiahnutú hurikánom

V Severnej Karolíne sa podľa televízie CNN ocitlo bez elektriny okolo 703.000 zákazníkov, asi 61.000 ich je v Južnej Karolíne.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v sobotu v štáte Severná Karolína stav katastrofy. Rozhodnutie prezidenta umožní čerpať prostriedky z federálnych zdrojov na pomoc obyvateľom postihnutých okresov. Súčasťou tejto pomoci môžu byť príspevky na dočasné ubytovanie a opravy domov, ako aj nízkoúrokové pôžičky na pokrytie straty nepoisteného majetku a iné programy pre jednotlivcov i podniky.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre