Jednou vetou

Počet obetí nehody trajektu v Tanzánii stúpol na najmenej 100

Z Tanzanijského Červeného kríža, dobrovoľníci Červeného kríža počas záchrannej operácie a pátrania po nezvestných z prevráteného trajektu na Viktóriinom jazere v Tanzánii 21. septembra 2018

foto: TASR/AP

Počet obetí štvrtkovej nehody trajektu na Viktóriinom jazere v Tanzánii stúpol na najmenej sto, informoval v piatok guvernér provincie Mwanza John Mongella. Desiatky ľudí sú stále nezvestné a úrady sa obávajú, že celkový počet mŕtvych môže prekročiť 200.

Trajekt sa prevrátil vo štvrtok medzi ostrovmi Ukara a Ukerewe. K prevráteniu údajne došlo v okamihu, keď sa pasažieri pri pristávaní v doku hromadne presunuli na jednu stranu pravidla. Podľa miestnej televízie TBC sa podarilo zachrániť 44 osôb. Práce však museli vo štvrtok večer prerušiť z dôvodu zlej viditeľnosti. Záchranári v piatok ráno obnovili pátranie a našli ďalšie telá obetí.

V Tanzánii sa prevrátil trajekt, obetí môže byť vyše 200

Presný počet ľudí na palube trajektu ani príčina nešťastia nie sú známe. Oficiálna kapacita plavidla bola podľa miestnych médií 100 osôb, úrady však odhadujú, že v čase nešťastia viezlo viac ako 400 ľudí, napísala stanica BBC. Záchranári v piatok ráno obnovili svoje pátranie a našli ďalšie telá obetí.

Viktóriino jazero, najväčšie v Afrike, sa nachádza medzi Tanzániou, Keňou a Ugandou. Podobné incidenty sú na tomto jazere pomerne časté. Najčastejšími príčinami sú slabá údržba a preťaženie plavidiel.

V roku 1996 sa tam pri prevrátení preťaženého trajektu MV Bukoba utopilo viac než 800 ľudí. Išlo o jedno z najväčších nešťastí trajektov v 20. storočí.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi