Jednou vetou

Počet obetí po výbuchu sopky v Guatemale stúpol na 99

Volcán de Fuego v Guatemale

Foto: Wikimedia

Guatemalský národný inštitút forenzných vied zvýšil v stredu počet mŕtvych po nedeľnom výbuchu Ohnivej sopky na 99. Inštitút uviedol, že identifikoval 28 z uvedeného počtu tiel. Počet obetí na životoch bol v utorok večer 75.

Záchranári v stredu obnovili pátranie po telách a reportéri tlačovej agentúry Associated Press (AP) boli svedkami, ako nachádzajú pozostatky ľudí. Avšak v stredu neskoro popoludní úrady oznámili, že pátranie znovu pozastavujú, lebo im v hľadaní bránia prúdy sopečného materiálu a padajúci dážď.

Výbuch sopky v Guatemale bol tragický

Žeravý vulkanický materiál, ktorý v nedeľu 3. júna pochoval ľudí, spôsobil, že mnoho tiel je spálených a nerozpoznateľných. Na určenie ich totožnosti budú potrebné testy DNA a ďalšie metódy.

Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, dym a popol, ktorých hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974.

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená „Ohnivá sopka“, leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia