Jednou vetou

Počet obetí zemetrasenia v Mexiku stále stúpa

Zemetrasenie v Mexiku si vyžiadalo desiatky obetí. Foto: TASR/AP

Na 90 stúpol počet obetí mohutného zemetrasenia, ktoré v noci zo štvrtka na piatok postihlo južné Mexiko. Informovala o tom dnes agentúra DPA. V štáte Oaxaca narástla bilancia zo 46 na 71 mŕtvych. Devätnásť ďalších ľudí zahynulo v štátoch Chiapas a Tabasco. Najviac obetí hlásili z mesta Juchitán v štáte Oaxaca. Zemetrasenie tam napáchalo aj veľké materiálne škody: medzi zrútenými budovami je nemocnica a časť radnice.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto, ktorý v sobotu navštívil mesto Juchitán, zemetrasenie označil za vôbec najsilnejšie, aké krajinu zasiahlo za uplynulých sto rokov. Prisľúbil, že vláda pomôže pri obnove zničených objektov a infraštruktúry, a vyzval spoluobčanov na solidaritu. Za prioritu označil dodávky vody a potravín a poskytnutie zdravotnej starostlivosti ľuďom v núdzi.

Zemetrasenie s epicentrom v blízkosti hraníc s Guatemalou malo magnitúdu 8,2. Epicentrum sa nachádzalo 165 kilometrov západne od juhomexického mesta Tapachula. Hypocentrum zemetrasenia bolo pod morským dnom v hĺbke 69,7 kilometra.

Viac ako 1,8 milióna obyvateľov zostalo aspoň nakrátko bez dodávok elektrickej energie. V minimálne 11 z 31 mexických štátov uzavreli školy a nariadili previerku statiky školských budov. Zemetrasenie vystrašilo aj obyvateľov v 1000 kilometrov vzdialenej metropole Mexiko. Ničivé zemetrasenie, ktoré v roku 1985 zasiahlo hlavné mesto Mexika, si vyžiadalo viac ako 10.000 mŕtvych.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia