Jednou vetou

Pod autom príslušníka polície našli v Belfaste bombu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Polícia v severoírskom meste Belfast zneškodnila v sobotu nástražný výbušný systém, ktorý pod auto jedného z jej príslušníkov umiestnil neznámy páchateľ pravdepodobne z radov militantných republikánov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie severoírskej polície.

Podozrivý predmet sa nachádzal pod vozidlom zaparkovaným pred golfovým klubom vo východnej časti Belfastu. Privolaný policajný pyrotechnik potvrdil, že ide funkčný nástražný systém, ktorý by v prípade výbuchu spôsobil rozsiahle škody.

„Sme presvedčení, že za týmto pokusom o vraždu stoja militantní republikáni. Je im jedno, na koho zaútočia, je im jedno, koho zabijú. Sú jednoducho proti mieru a proti demokracii,“ povedal v súvislosti so sobotňajším incidentom šéf protiteroristickej jednotky severoírskej polície Sean Wright.

Boris Johnson by bol skvelým premiérom Británie, uviedol Trump

Militantná skupina s názvom Nová IRA sa prihlásila k zodpovednosti za výbuch nálože umiestnenej pod autom zaparkovaným pred budovou súdu v severoírskom meste Londonderry, ku ktorému došlo v januári. Pri tomto útoku sa nikto nezranil.

Tá istá skupina sa prihlásila aj k zodpovednosti za zabitie novinárky Lyry McKeeovej, ktorú 18. apríla počas nepokojov v Londonderry zasiahla zablúdená guľka.

Vo väzení zomrel líder Pravej IRA Seamus McGrane

Mesto Londonderry patrilo k ohniskám niekoľko desaťročí trvajúceho konfliktu v Severnom Írsku prebiehajúceho medzi prevažne protestantskými unionistami, ktorí sa považujú za Britov, a prevažne rímskokatolíckymi írskymi nacionalistami. V ich bojoch zahynulo viac ako 3700 ľudí. Za formálny koniec konfliktu je väčšinou považované uzavretie tzv. Veľkopiatkovej dohody v roku 1998.

Nová IRA však Veľkopiatkovú dohodu neuznáva a želá si zjednotenie Írska. Nová IRA sa považuje za následnícku organizáciu skupiny IRA (Írska republikánska armáda), polovojenskej organizácie, ktorá dlhé roky bojovala proti britskej nadvláde v Severnom Írsku. Samotná IRA sa však až na malé skupiny odštiepencov ozbrojeného boja vzdala práve v súlade s Veľkopiatkovou dohodou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia