Jednou vetou

Podľa exit pollov v Dánsku zvíťazila opozícia vedená Sociálnymi demokratmi

Ilustračné foto

foto: TASR

Dánsky opozičný ľavicovo orientovaný blok vedený stranou Sociálni demokrati (Socialdemokraterne) zvíťazil podľa dvoch exit pollov v stredajších parlamentných voľbách nad pravicovo orientovaným blokom vedeným Liberálnou stranou úradujúceho premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena. Informovali o tom agentúry DPA a AP.

Putin a Si Ťin-pching podpísali strategické dohody

Podľa exit pollu dánskeho verejnoprávneho telerozhlasu DR získal opozičný blok vedený Sociálnymi demokratmi Mette Frederiksenovej 90 kresiel v 179-člennom parlamente, zatiaľ čo doteraz vládnuci tábor má k dispozícii len 75 kresiel. Exit poll dánskej štátnej televízie TV2 opozícii taktiež prisúdil 90 kresiel.

Medzi témami predvolebnej kampane dominovali obavy z klimatickej zmeny, sociálne zabezpečenie či migrácia. Už predvolebné odhady naznačovali, že k moci sa po štyroch rokoch v opozícii vrátia práve Sociálni demokrati, ktorí zastávajú voči migrantom tvrdší postoj.

V predčasných voľbách na Ukrajine bude kandidovať aj Klyčkova strana UDAR

Na rozdiel od iných európskych krajín nie sú v Dánsku na vzostupe krajne pravicoví populisti, píše AP. Dodáva, že takto orientovaná Dánska ľudová strana (DF) podľa exit pollu DR získala len 9,8 percenta hlasov, čo je výrazne menej než 21,1 percenta hlasov, ktoré dostala v predošlých parlamentných voľbách v roku 2015.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia