Jednou vetou

Podľa nových štúdií USA vlani vynaložili na obranu desaťkrát viac než Rusko

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Spojené štáty vynaložili v roku 2018 na obranu viac než desaťnásobne viac financií než Rusko. S rozpočtom 643,3 miliardy dolárov (570 miliárd eur) boli tiež výrazne pred Čínou a Saudskou Arábiou, ktoré sa na zozname zverejnenom v piatok britským Medzinárodným inštitútom pre strategické štúdie (IISS) umiestnili ešte pred Ruskom na druhom a treťom mieste.

Ruská federácia vynaložila podľa rebríčka inštitútu vlani na obranu 63,1 miliardy dolárov. Výdavky Číny dosiahli 168,2 miliardy a Saudskej Arábie 82,9 miliardy dolárov, informovala agentúra DPA.

Medzi európskymi členskými štátmi NATO vedie Spojené kráľovstvo s výdavkami vo výške 56,1 miliardy dolárov. Nasledovali Francúzsko (53,4 miliardy dolárov) a Nemecko (45,7), vyplýva z údajov IISS. Tieto krajiny spolu vynaložili približne dvaapolkrát toľko ako Rusko, konštatuje DPA.

Biely dom: USA a Čína nestihnú uzavrieť obchodné rokovania do 1. marca

Expert IISS François Heisbourg však varoval pred tým, aby sa tieto údaje používali ako argument na opätovné utlmenie obranných výdavkov v Európe. „Rusi získavajú veľkú údernú silu z peňazí, ktoré investujú,“ povedal pri predstavení štúdie na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. V krajinách EÚ to tak podľa neho nemusí byť.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi