Jednou vetou

Veľa otáznikov a žiadne odpovede. Odborníci sú nad Brexitom už opatrní

Ilustračné foto

Foto: Twitter

Brexit bude mať veľmi ďalekosiahle následky pre britskú spoločnosť a aj politicky systém krajiny, ktorý očividne kolabuje. Uviedla to slovenská profesorka politológie na Liverpoolskej univerzite Erika Harrisová.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Profesorka zatiaľ presne nevie, ako brexit – vystúpenie Británie z Európskej únie – konkrétne ovplyvní jej osobný a pracovný život. Veľké zmeny nepredpokladá, podľa nej však bude každý obyvateľ Británie postihnutý nejakým spôsobom, či už ekonomicky, politicky alebo intelektuálne.

Cséfalvayová: Brexit je ako príbeh kabáta so zle zapnutým prvým gombíkom

Taktiež vníma, že súčasná situácia okolo brexitu rozdeľuje britských politikov i spoločnosť. „Nepociťujem to priamo v mojom okolí, ale nepriamo to pociťuje každý,“ uviedla.

O zhruba dva týždne, konkrétne 29. marca, by mala Británia vystúpiť z EÚ. Liverpoolska univerzita sa podľa Harrisovej na túto situáciu pripravuje tak, „ako sa len dá“. V tejto súvislosti zdôrazňuje, že ide o medzinárodnú inštitúciu, ktorá zamestnáva veľké množstvo cudzincov a v EÚ funguje veľmi efektívne.

Páchateľ streľby zverejnil svoj manifest, vzorom mu bol Breivik

Ďalej uviedla, že počet cudzincov z východnej Európy, ktorí v Británii pracujú, sa znížil a do krajiny prichádza na sezónnu prácu stále menej ľudí. „Niektorí hovoria, že ekonomická situácia sa ‚doma zlepšuje a tu sa zhoršuje‘,“ povedala.

Harrisová priznáva, že v Spojenom kráľovstve u mnohých ľudí prevláda neistota a obavy z budúcnosti. „Takmer denne v televízii ukazujú rodiny cudzincov, ktorí odchádzajú. Prestalo sa im tu páčiť a stratili dôveru v Britániu ako krajinu, kde by si mohli vybudovať budúcnosť pre seba a ich deti,“ uviedla.

Brexit: Slovákov z Británie by mohol prilákať rast miezd, voľných miest je dosť

„Niektorí kolegovia z EÚ rozprávajú o tom, že rozmýšľajú o odchode, nie tak kvôli strachu o budúcnosť, ale preto, že nechcú žiť v post-brexitovej Británii. Ľudia s britským občianstvom sa neobávajú o občianske práva, ale obávajú sa zmien v spoločnosti, jej postoju voči cudzincom,“ dodala profesorka, ktorá návrat na Slovensko po brexite zatiaľ neplánuje.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule