Podľa Turecka treba Východný Jeruzalem uznať za hlavné mesto palestínskeho štátu

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu

Foto: TASR/AP

Turecko vyzvalo ostatné krajiny sveta, aby uznali východný Jeruzalem za hlavné mesto palestínskeho štátu. Takýto krok by podľa tureckej vlády mali presadzovať predovšetkým moslimské krajiny, informovala v stredu agentúra Reuters.

Ankara sa tak vyjadrila pri príležitosti otvorenia mimoriadneho summitu Organizácie islamskej spolupráce (OIC) venovaného situácii po tom, ako prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

„Najskôr musia palestínsky štát uznať všetky ostatné krajiny. Všetci sa o to musíme spoločne usilovať,“ uviedol turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu pred začiatkom stredajšieho summitu OIC v Istanbule.

Trumpovo rozhodnutie o Jeruzaleme môže ukončiť mierový proces, kritizoval Putin

„Musíme povzbudiť ostatné krajiny, aby uznali palestínsky štát na základe jeho hraníc z roku 1967 s Východným Jeruzalemom ako hlavným mestom,“ dodal Čavušoglu.

Turecko pozvalo lídrov Organizácie islamskej spolupráce, skupinu viac ako 50 moslimským štátov, na stredajší summit v Istanbule s cieľom sformulovať spoločnú reakciu na Trumpove vyhlásenie.

V Jeruzaleme, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Izrael považoval vždy Jeruzalem za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú východný Jeruzalem – obsadený Izraelom od roku 1967 – ako metropolu pre svoj budúci nezávislý štát.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii