Jednou vetou

Podmienečne prepustili muža s nemecko-tureckým občianstvom

Ilustračné foto.

Foto: TASR

V Turecku vo štvrtok podmienečne prepustili z väzenia sociálneho pracovníka s dvojakým turecko-nemeckým občianstvom Adila Demirciho, ktorý bol uplynulých desať mesiacov vo väzbe v súvislosti s obvineniami z terorizmu.

Jeho prepustenie nariadil ešte skôr vo štvrtok súd, ktorý však zároveň stanovil, že sa nemôže vrátiť do Nemecka ani opustiť istanbulskú provinciu. Po Demirciho (33) pred väznicu v Istanbule prišiel jeho strýko a priatelia, informovala agentúra DPA.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Proti zákazu vycestovať do Nemecka, namietal Demirciho právny zástupca s tým, že jeho klient tam má matku chorú na rakovinu.

Ďalšie pojednávanie s Demircim, podozrivým z činnosti súvisiacej s terorizmom, je naplánované na 30. apríla.
Demirciho, pochádzajúceho z Kolína nad Rýnom, zadržali vlani v apríli pri policajnej razii v Istanbule. Písal pre ľavicovo orientovanú spravodajskú agentúru Etha a pôsobil tiež ako prekladateľ z turečtiny do nemčiny a angličtiny.

Obvinený je z členstva Marxisticko-leninskej komunistickej strane (MLKP), zakázanej extrémne ľavicovej organizácii, ktorú Turecko považuje za teroristickú.

Demirci sa podľa obžaloby zúčastnil v rokoch 2013-2016 na „nepovolených demonštráciách“ MLKP, pri ktorých sa hádzali zápalné fľaše, ako aj na pohreboch členov tejto skupiny. Vo viacerých prípadoch malo údajne ísť o členov ozbrojenej frakcie skupiny, ktorí bojovali na strane Islamského štátu v Sýrii.

Rusko oznámilo, že na Kryme zadržali troch predpokladaných teroristov

Samotný Demirci obvinenia z terorizmu na súde poprel, priznal však, že sa zúčastnil na pohreboch i niektorých spomienkových podujatiach. Dodal však, že na týchto podujatiach, na ktorých sa zúčastnili tisíce ďalších ľudí, nevidel žiadne zbrane.

Po prepustení Demirciho sú aktuálne v Turecku vo väzbe „z politických dôvodov“ len traja nemeckí občania, pričom v polovici vlaňajšieho roka ich bolo sedem.

Viaceré zatknutia nemeckých občanov v Turecku, ku ktorým došlo v roku 2017, vyhrotili vzťahy Istanbulu s Berlínom. Napätie sa uvoľnilo, až keď Ankara tieto osoby postupne začala prepúšťať.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete