Jednou vetou

Podozriví z terorizmu zadržaní v júni v Holandsku boli blízko k spáchaniu útoku

Ilustračné foto

foto: pixabay

Dvaja muži podozriví z prípravy teroristických útokov vo Francúzsku a Holandsku, ktorých zadržali v júni tohto roku v Rotterdame, boli blízko k spáchaniu zamýšľaného činu. Oznámilo to v stredu holandské ministerstvo vnútra.

Oboch mužov – Maročanov vo veku 22 a 27 rokov – po zadržaní obvinili z prípravy teroristického činu a členstva v teroristickej organizácii. Polícia zhabala ich telefóny a USB kľúče. Výbušniny ani zbrane u nich nenašla. Obaja muži v stredu prvýkrát predstúpili pred súd, informoval vo štvrtok francúzsky denník Le Figaro.

Zdroje v holandskej tajnej službe AIVD uviedli, že jeden z obvinených „bezprostredne“ pripravoval útok vo Francúzsku. Úrady pritom nespresnili, čo malo byť jeho terčom.

OSN: Pestovanie koky v Kolumbii dosiahlo rekordnú úroveň

Hovorca holandskej prokuratúry Wim de Bruin však uviedol, že vyšetrovaním sa zistilo, že muži mali vytipovaných aj niekoľko možných terčov v Rotterdame. Medzi nimi boli policajná stanica a Erasmusbrug (Erasmov most) spájajúci sever a juh mesta.

Podľa vyšetrovateľov dvojica mužov nahrala video, na ktorom je v pozadí vidieť Erasmusbrug, pričom jeden z nich spieva pieseň zmieňujúcu sa o mučeníkoch.

Štátny žalobca v stredu pred súdnym tribunálom v Rotterdame uviedol, že jeden z obvinených podľa vyšetrovateľov „poznal osoby, ktoré mali prístup k útočným puškám Kalašnikov a ktoré mohli vyrobiť vesty používané pri samovražedných atentátoch“.

USA opäť označili Irán za hlavného podporovateľa terorizmu vo svete

Riziko, že sa v Holandsku odohrá teroristický útok, je stále vysoké, uviedla minulý týždeň národná protiteroristická agentúra (NCTV), ktorá spresnila, že stále platí štvrtý z celkovo piatich stupňov ohrozenia.

Koncom augusta došlo na železničnej stanici Amsterdam-Central k útoku nožom, pri ktorom boli zranení dvaja americkí turisti. Páchateľ, 19-ročný Afganec žijúci v Nemecku, priznal, že jeho čin mal teroristický motív.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba