Podozrivý z odpálenia bomby v New Yorku sa dozvedel na internete, ako vyrobiť bombu

Policajti hliadkujú vo vnútri autobusovej stanice po explózii neďaleko námestia Times Square vo štvrti Manhattan 11. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo v pondelok uviedol, že muž podozrivý z odpálenia rúrkovej bomby v newyorskom metre zrejme vyrobil výbušné zariadenie na základe inštrukcií na internete a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by išlo o rozsiahlejší plán.

Podľa vyhlásenia Cuoma pre spravodajskú stanicu NY1 majú predstavitelia „dôvod myslieť si, že táto osoba si na internete vyhľadala návod, ako podomácky vyrobiť bombu“.

Úrady identifikovali muža, ktorý útočil v pondelok ráno v podzemnej chodbe newyorského metra, ako 27-ročného Akayeda Ullaha. Výbuch mu spôsobil zranenia – popáleniny brucha a rúk, ale menej vážne zranil aj troch ďalších ľudí. Vyvolal tiež paniku medzi cestujúcimi, ktorí sa v hrôze rozutekali po chodbe metra neďaleko námestia Times Square, v newoyrskej štvrti Manhattan.

Výbuch rúrkovej bomby v metre v New Yorku súvisí s terorizmom

Guvernér ďalej oznámil, že posilňuje bezpečnosť na hojne navštevovaných miestach po celom štáte New York, ako sú letiská, mosty, tunely a systémy hromadnej dopravy, ale posilňuje tiež bezpečnosť na dopravných uzloch v samotnom meste New York. Tento demokratický politik takisto povedal, že internetové spoločnosti sa musia zaoberať problémom, ktorým je prístup potenciálnych útočníkov „k hnusnému odpadu“ na internete.

Podľa predstaviteľov polície 27-ročný muž, ktorý odpálil bombu v newyorskom metre, prišiel do USA z Bangladéša pred siedmimi rokmi na víza nazývané prednostné – udeľujú sa príbuzným ľudí, ktorí sú už občanmi USA alebo majú v USA trvalý pobyt.

Útočník podľa týchto predstaviteľov povedal v pondelok vyšetrovateľom, že ho k činu inšpiroval Islamský štát (IS), ale nemal priamy kontakt s touto teroristickou organizáciou. Muž sa s vyšetrovateľmi rozprával z nemocničnej postele.

Výbuch v New Yorku spôsobila bomba pripevnená k telu zadržaného muža

Podľa americkej spravodajskej stanice CNN útočník vyšetrovateľom uviedol, že jeho čin bol odvetou za kroky Izraela v palestínskej enkláve pásmo Gazy.

Výbušné zariadenie si muž vyrobil podomácky v byte, kde žil s príbuznými. Vyšetrovatelia vypočúvajú svedkov aj jeho rodinu.

Ullah podľa predstaviteľov žil s otcom, matkou a bratom v newyorskej štvrti Brooklyn v oblasti, kde je veľké bangladéšska komunita. Bangladéšske veľvyslanectvo v USA už tento útok odsúdilo.

Podpora New Yorku z Paríža

Starostka francúzskej metropoly Anne Hidalgová vyhlásila, že Paríž vyjadruje podporu mestu New Yorku a ľuďom raneným v pondelok ráno pri útoku rúrkovou bombou v podzemnej chodbe metra v okolí námestia Times Square.

Hidalgová povedala, že „New York bol na našej strane vždy, keď nás zasiahli útoky a hrozby, a Paríž je takisto na strane New Yorku“.

Hidalgová, ktorej mesto zažilo v posledných rokoch mnoho útokov, uviedla, že po pondelkovom útoku je v duchu so starostom New Yorku Billom De Blasiom.

Môže vás zaujímať

Pápež povýšil filipínskeho kardinála Tagleho do významnej funkcie vo Vatikáne