Jednou vetou

Podozrivými v prípade vraždy ukrajinského novinára sú hudobník a pediatrička

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Podozrivým z organizovania vraždy 44-ročného bielorusko-rusko-ukrajinského novinára Pavla Šeremeta, ktorý zahynul v roku 2016 v Kyjeve pri výbuchu nálože pod svojim autom, je ukrajinský rockový hudobník a veterán niekdajšej Protiteroristickej operácie (ATO) Andrij Antonenko. Podozrivou z vykonania vraždy je ukrajinská armádna dobrovoľníčka a detská lekárka Julija Kuzmenková, informovali v piatok ukrajinské agentúry Ukrinform, UNIAN a Interfax-Ukrajina s odvolaním sa vyšetrovacie spisy. Polícia už vo štvrtok informovala o zatknutí piatich Ukrajincov podozrivých z vraždy.

Ako sa uvádza v spisoch, „predbežné vyšetrovanie zistilo, že Antonenko, unesený ultranacionalistickými myšlienkami, kultivujúci veľkosť árijskej rasy, snažiac sa, aby jeho názory boli predmetom verejnej pozornosti, zostávajúc v zóne ATO sa rozhodol vytvoriť medzi dobrovoľníkmi a jednotlivcami, ktorí absolvovali vojenský výcvik v rámci dobrovoľníckych práporov, organizovanú skupinu s cieľom spáchať atentát na novinára Pavla Šeremeta“.

Podľa vyšetrovateľov Antonenko vytvoril skupinu, v ktorej boli Kuzmenková, vojenská ošetrovateľka Jana Duharová a dobrovoľníci ATO -manželia Vladyslav Hryščenko a Inna Hryščenková. Oboch zadržali už skôr v súvislosti s iným trestným činom.

Podľa vyšetrovateľov bolo cieľom skupiny „upozorniť verejnosť na národné radikálne myšlienky, ktoré by podľa ich názoru mohli priniesť zmenu“. Zástupca náčelníka štátnej polície, šéf kriminálnej polície Jevhen Kovaľ uviedol, že hlavným motívom vraždy bola destabilizácia sociálno-politickej situácie v krajine usmrtením známej osoby.

Súd v Budapešti rozhodol o vydaní Srbov obvinených z vraždy v Bratislave

V spisoch je Antonenko spolu s neznámymi osobami označený ako zhotoviteľ výbušniny, Duharová údajne uskutočnila prieskum miesta činu. V osudný deň, 20. júla 2016, Antonenko a Kuzmenková prišli na miesto činu a lokalizovali vozidlo, ktoré Šeremet používal. Kuzmenková sa priblížila k autu a pripevnila výbušné zariadenie pod jeho spodnú časť na strane vodiča. Z miesta odišla a neskôr sa tam vrátila. Počkala, až Šeremet opustí dom, nastúpi do auta a vydá sa na cestu. Keď bolo vozidlo v bezpečnej vzdialenosti od nej, diaľkovo odpálila výbušné zariadenie, uvádza sa v spisoch.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dúfa, že úradom sa podarí odhaliť aj objednávateľa vraždy. Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov vyhlásil, že vyšetrovatelia nevylučujú ani účasť Ruska na vražde novinára.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia