Jednou vetou

Podpora Stalina v ruskej spoločnosti je najvyššia za dve desaťročia

Josif Stalin

TASR/AP

Podpora bývalého sovietskeho diktátora Josifa Stalina je medzi obyvateľmi Ruska najvyššia za posledné dve desaťročia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktoré v utorok zverejnilo nezávislé ruské Analytické centrum Jurija Levadu - známe ako Centrum Levada. Informovala o tom agentúra DPA.

Až 51 percent všetkých respondentov v ankete odpovedalo, že k Stalinovi pociťujú „rešpekt“, „obdiv“ alebo „sympatie“, uviedlo centrum vo svojom vyhlásení. Ide o najvyššiu úroveň podpory pre bývalého sovietskeho lídra od roku 2001, keď začalo Centrum Levada vývoj jeho preferencií monitorovať.

Poslanci Štátnej dumy schválili zákon o kontrole internetu v Rusku

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že len deväť percent respondentov sa vyjadrilo, že Stalina „nemajú radi“, prípadne ho „nenávidia“, zatiaľ čo „indiferentný“ postoj k nemu zaujalo 26 percent opýtaných. Zvyšní respondenti prechovávali k sovietskemu lídrovi iný postoj alebo sa odmietli vyjadriť.

Ruský historik Ivan Kurilla v tejto súvislosti uviedol, že k nárastu Stalinovej popularity v dnešnej ruskej spoločnosti prispievajú tri hlavné skupiny obyvateľstva.

Stalin mal na sklonku života v pláne nadviazať diplomatické vzťahy s Vatikánom

Všetky tieto skupiny majú spoločné to, že „Stalin pre ne nie je tým, kto je zodpovedný za neodôvodnené represálie tak, ako je to v prípade jeho odporcov“.

Prvá skupina sa podľa Kurilla skladá z ľudí, ktorí vnímajú Putinove Rusko ako vzkriesenie Stalinovho Sovietskeho zväzu a ako koniec turbulentných liberálnych reforiem 90. rokov. Druhú skupinu „tvoria tí, pre ktorých predstavuje Stalin alternatívu k súčasnému režimu – dobu bez korupcie, keď boli byrokrati postihovaní za úplatkárstvo a defraudáciu“, uviedol Kurilla.

Petrohrad musí odstrániť plakety na pamiatku obetí stalinizmu

V neposlednom rade je podľa ruského historika Stalin pre mnohých obyvateľov Ruska symbolom éry, počas ktorej ich krajina porazila nacizmus, skonštruovala atómovú bombu a vybudovala raketový priemysel. Je preto pre nich možnosťou, ako môžu byť hrdí na svoju krajinu v čase, keď sa nemôže pochváliť mnohými úspechmi.
Stalin zomrel 5. marca 1953 vo veku 74 rokov. V rokoch 1937 – 1938, počas tzv. veľkého teroru – veľkých čistiek považovaných za najmasovejšie stalinské represie – v Sovietskom zväze popravili alebo poslali do pracovných táborov na Sibíri či v Kazachstane milióny ľudí.

Počas druhej svetovej vojny boli zasa do Strednej Ázie deportovaní príslušníci mnohých menších etnických skupín vrátane starých ľudí, žien a detí. Došlo k tomu na základe podozrení, že spolupracovali s nacistickým Nemeckom.
Historici a kritici Kremľa tvrdia, že za Putinovej vlády sa ruské vedenie snaží bagatelizovať zločiny spáchané stalinistickým režimom a usiluje sa vykresľovať Stalina ako úspešného manažéra a veľkého vodcu.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre