Jednou vetou

Pokles turizmu v Thajsku prospieva morským živočíchom

ilustračné

pixabay

K brehom Thajska sa vracajú napríklad dugongy, žraloky či delfíny a minimálnu ľudskú aktivitu si užívajú aj morské korytnačky.

Obmedzenie cestovania a pokles turizmu v dôsledku pandémie nového koronavírusu si v Thajsku užívajú morské živočíchy. Tie sa začínajú objavovať v populárnych destináciách, ktoré obyčajne bývajú plné turistov.

Thajský Úrad národných parkov zverejnil video z dronu, ktorý v plytkých vodách pri ostrove Ko Libong zachytil 30-členné stádo dugongov morských (Dugong dugong). Tieto plaché morské cicavce, ktoré dorastajú do dĺžky 3,4 metra, sa kŕmili morskou trávou a z času na čas vyplávali na povrch, aby sa nadýchli.

Pozorovania dugongov v južnom Thajsku sú v dôsledku ľudského zasahovania a znečistenia mora zriedkavé. „Je to celkom nezvyčajné. Tento druh cicavca je veľmi citlivý na motorové člny a ľudí. Keď sú preč, cítia, že sa môžu slobodne zoskupiť vo väčšej skupine a prísť bližšie k brehu,“ vysvetlil pre agentúru The Associated Press (AP) morský vedec Thon Thamrongnawasawat. V thajských vodách žije okolo 250 jedincov. Krajina vlani zaznamenala najväčší počet úmrtí dugongov.

Neprítomnosť ľudí na plážach využívajú podľa prírodovedcov aj ďalšie morské živočíchy. Tento týždeň sa podľa Thamrongnawasawata objavili správy o veľkých skupinách žralokov a skupine delfínov čiernych (Pseudorca crassidens), ktoré sa približujú neobyčajne blízko k brehom na viacerých miestach južného Thajska. Strážcovia národného parku na ostrovoch Phi Phi zverejnili video, na ktorom vidno 70 – 100 žralokov čiernocípych (Carcharhinus limbatus) v plytkých vodách známej Maya Bay. Skupinu 10 až 15 delfínov čiernych zase spozorovali pri turistickom ostrove Koh Lanta, pričom to bolo po vôbec prvý raz v danej oblasti.

Minimálna ľudská aktivita prospieva aj morským korytnačkám. Ako informuje televízia CNN s odvolaním sa na Kanokwana Homcha-aia z nadácie Mai Khao Marine Turtle Foundation, na niektorých thajských plážach zaznamenali najväčší počet korytnačích hniezd za mnoho rokov. Na obľúbenom ostrove Phuket našli podľa Homcha-aia 11 hniezd, čo je najviac za uplynulých 20 rokov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia