Jednou vetou

Pol milióna ľudí vrátane Thunbergovej protestovalo v Montreale za klímu

Švédska tínedžerka a aktivistka za ochranu životného prostredia Greta Thunbergová

foto: TASR/AP

Pol milióna školopovinných detí i dospelých spoločne s mladou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou prišlo na klimatický pochod v kanadskom meste Montreal. Oznámili to organizátori protestnej akcie, informuje agentúra AFP s tým, že podchod usporiadali v rámci série klimatických štrajkov, ktoré sa ostatný týždeň konali po celom svete.

„Nebolo to len najväčšie podujatie v histórii provincie Quebec, ale aj najväčšie podujatie v tomto týždni,“ uviedol jeden z organizátorov demonštrácie Francois Geoffroy. Polícia dosiaľ údaj o počte zúčastnených neposkytla.

Mnohé školy i univerzity v Montreale zrušili výučbu, aby svojim študentom umožnili zúčastniť sa na proteste, na ktorom sa očakávala aj účasť mnohých politických lídrov vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Thunbergová sa ešte pred účasťou na proteste s Trudeauom súkromne stretla. Po schôdzke aktivistka pre médiá uviedla, že kanadskému premiérovi povedala to isté, čo aj ostaným svetovým lídrom. „Môj odkaz všetkým politikom na svete je rovnaký: Jednoducho počúvajte a konajte v súlade s tým najlepším, na čom sa aktuálne veda zhoduje,“ citovala ju agentúra DPA.

Aktivisti zamazali Pyramídu v Louvri melasou na protest proti firme Total

Thunbergová dodala, že Trudeau stále „nerobí dosť“ pre znižovanie emisií tzv. skleníkových plynov zodpovedných za globálne otepľovanie, píše AFP. Obdobné pochody ako ten v Montreale sa v piatok konali vo vyše 80 kanadských mestách a dovedna v približne 170 krajinách sveta.

Študentské demonštrácie za ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom „Piatky za budúcnosť“, inšpirovala práve 16-ročná Thunbergová. Tá ešte v septembri 2018 každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici spravili viac v boji proti klimatickej zmene.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia