Poliaci signalizujú opatrnosť voči spojenectvu s talianskym politikom Salvinim

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Členovia poľskej populistickej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) naznačujú určité výhrady k vytvoreniu spojenectva s talianskou protimigračnou stranou Liga Severu (LN), napísala vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Šéf Ligy Severu, taliansky minister vnútra Matteo Salvini, bol v stredu vo Varšave a snažil sa tam pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) vytvoriť spojenectvo s poľskými vládnymi populistami. Salvini po stretnutí s lídrom poľskej vládnej strany PiS Jaroslawom Kaczyňským vyjadril nádej, že „taliansko-poľská os“ nahradí súčasnú „francúzsko-nemeckú os“. Salvini vo Varšave doslova navrhol, aby populisti z Poľska a Talianska spoločne podnietili „európsku jar“ a aby nahradili stredopravicový vplyv Nemecka a Francúzska.

Taliansky minister Salvini vyzval v Poľsku na populistickú „európsku jar“

Poľskí predstavitelia však vo štvrtok vyhlásili, že neuzavreli so Salvinim žiadnu dohodu, pričom komentátori takisto spozorovali signály opatrnosti PiS voči Salvinimu, ktorý je vnímaný ako proruský politik.

Zákonodarca Witold Waszczykowski uviedol, že „sa dohodli jedine na ďalších stretnutiach a ďalších konzultáciách, ale nerobia sa žiadne prípravy na dohodu, na vznik spojenectiev ani spoločných klubov v Európskom parlamente“.

Talianska polícia zatkla 15 ľudí za prevádzačstvo migrantov z Tuniska

Zmienené voľby do EP vnímajú európske nacionalistické a pravicové strany ako príležitosť narušiť rovnováhu moci v Európe, ktorej dominujú stredopravicové strany. Poľsko sa po nástupe PiS k moci a postupnom zavádzaní kontroverzných reforiem dostalo do sporu s EÚ. Konfliktne s Bruselom komunikuje taktiež nová vláda talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi