Jednou vetou

Poliak odsúdený za ilegálne odpočúvanie politikov žiada milosť

Poľský prezident Andrzej Duda, archívne

Foto: TASR/AP

Poľský multimilionár Marek Falenta, ktorý ušiel z Poľska po odsúdení za tajné nahrávanie a odpočúvanie politikov v luxusných reštauráciách, žiada poľského prezidenta Andrzeja Dudu o udelenie milosti.

Uviedol to poľský denník Rzeczpospolita, podľa ktorého sa Falenta vyhráža, že ak nedostane slobodu, zverejní, „kto za ním stál“, ako aj motívy a okolnosti vzniku nahrávok, ktoré údajne robil na popud popredných funkcionárov terajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tí mu za jeho služby sľubovali výhody v podnikaní i politike, napísal Falenta v liste.

Strom symbolizujúci priateľstvo Trumpa s Macronom vyschol

Dudova kancelária v pondelok potvrdila, že dostala Falentovu žiadosť. Obsahom listu – podozreniami zo spáchania trestných činov – sa zaoberá aj jedna z varšavských prokuratúr, uviedla Rzeczpospolita.

Podľa poľského denníka strana PiS na Falentov list oficiálne nereagovala. Nemenované stranícke zdroje neoficiálne uviedli, že Falenta nie je dôveryhodný a že „sa len bráni, ako vie“.

Podnikateľ Falenta bol v Poľsku v decembri 2016 odsúdený na dva a pol roka väzenia za organizovanie ilegálneho tajného nahrávania a odpočúvania vrcholných poľských politikov v drahých varšavských reštauráciách v rokoch 2013 a 2014. Rozhovory politikov s podnikateľmi nahrávali pre Falentu čašníci – traja boli tiež odsúdení.

Falenta z Poľska ušiel. Tamojšie úrady naňho v marci vydali európsky zatykač. Španielska polícia ho v spolupráci s poľskými kolegami zatkla 5. apríla v pobrežnom meste Cullera neďaleko Valencie. Zo Španielska do Poľska bol vydaný minulý týždeň.

Škandál vyvolaný zverejnením nahrávok prispel v roku 2015 k porážke poľskej vládnucej strany Občianska platforma (PO) naklonenej Európskej únii a k zvoleniu populistickej pravicovej strany PiS.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Falenta podľa denníka Rzeczpospolita tvrdí, že bol „naverbovaný“ predstaviteľmi v súčasnosti vládnucej PiS, aby vtedajších vládnych politikov tajne nahral. V liste údajne píše, že môže poskytnúť ďalšie kópie podobných nahrávok, a dodáva, že mnohé z nich neboli zverejnené.

Odpočúvania sa týkali aj vtedajšieho ministra vnútra Bartlomieja Sienkiewicza, šéfa diplomacie Radoslawa Sikorského či šéfa centrálnej banky Marka Belku.

V jednom z nich Sikorski vtedajšiemu ministrovi financií Jackovi Rostowskému hovorí, že „poľsko-americké vzťahy za veľa nestoja“. Okrem Spojených štátov sa Sikorski kriticky vyjadril aj na adresu vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia