Poliak odsúdený za ilegálne odpočúvanie politikov žiada milosť

Poľský prezident Andrzej Duda

Foto: TASR/AP

Poľský multimilionár Marek Falenta, ktorý ušiel z Poľska po odsúdení za tajné nahrávanie a odpočúvanie politikov v luxusných reštauráciách, žiada poľského prezidenta Andrzeja Dudu o udelenie milosti.

Uviedol to poľský denník Rzeczpospolita, podľa ktorého sa Falenta vyhráža, že ak nedostane slobodu, zverejní, „kto za ním stál“, ako aj motívy a okolnosti vzniku nahrávok, ktoré údajne robil na popud popredných funkcionárov terajšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tí mu za jeho služby sľubovali výhody v podnikaní i politike, napísal Falenta v liste.

Strom symbolizujúci priateľstvo Trumpa s Macronom vyschol

Dudova kancelária v pondelok potvrdila, že dostala Falentovu žiadosť. Obsahom listu – podozreniami zo spáchania trestných činov – sa zaoberá aj jedna z varšavských prokuratúr, uviedla Rzeczpospolita.

Podľa poľského denníka strana PiS na Falentov list oficiálne nereagovala. Nemenované stranícke zdroje neoficiálne uviedli, že Falenta nie je dôveryhodný a že „sa len bráni, ako vie“.

Podnikateľ Falenta bol v Poľsku v decembri 2016 odsúdený na dva a pol roka väzenia za organizovanie ilegálneho tajného nahrávania a odpočúvania vrcholných poľských politikov v drahých varšavských reštauráciách v rokoch 2013 a 2014. Rozhovory politikov s podnikateľmi nahrávali pre Falentu čašníci – traja boli tiež odsúdení.

Falenta z Poľska ušiel. Tamojšie úrady naňho v marci vydali európsky zatykač. Španielska polícia ho v spolupráci s poľskými kolegami zatkla 5. apríla v pobrežnom meste Cullera neďaleko Valencie. Zo Španielska do Poľska bol vydaný minulý týždeň.

Škandál vyvolaný zverejnením nahrávok prispel v roku 2015 k porážke poľskej vládnucej strany Občianska platforma (PO) naklonenej Európskej únii a k zvoleniu populistickej pravicovej strany PiS.

Euroskeptik a populista. Kto je Kollárov spojenec Matteo Salvini?

Falenta podľa denníka Rzeczpospolita tvrdí, že bol „naverbovaný“ predstaviteľmi v súčasnosti vládnucej PiS, aby vtedajších vládnych politikov tajne nahral. V liste údajne píše, že môže poskytnúť ďalšie kópie podobných nahrávok, a dodáva, že mnohé z nich neboli zverejnené.

Odpočúvania sa týkali aj vtedajšieho ministra vnútra Bartlomieja Sienkiewicza, šéfa diplomacie Radoslawa Sikorského či šéfa centrálnej banky Marka Belku.

V jednom z nich Sikorski vtedajšiemu ministrovi financií Jackovi Rostowskému hovorí, že „poľsko-americké vzťahy za veľa nestoja“. Okrem Spojených štátov sa Sikorski kriticky vyjadril aj na adresu vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona.

Môže vás zaujímať

Na železničnej trati pri Bruseli sa našli výbušniny