Polícia ČR nevydala poslancom imunitného výboru spis kauzy Čapí hnízdo

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš, vľavo hovorkyňa hnutia Lucie Kubovičová v centrále hnutia po skončení volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR v sobotu 21. októbra 2017 v Prahe.

Foto: TASR - Martin Baumann

Česká polícia nevyhovela žiadosti imunitného výboru Poslaneckej snemovne o vydanie spisu týkajúceho sa kauzy Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo), v súvislosti s ktorou znova žiada o zbavenie imunity premiéra Andreja Babiša a podpredsedu hnutia ANO Jaroslava Faltýnka, informoval spravodajský server Novinky.cz.

List s podpisom vrchného komisára pražského policajného riaditeľstva dorazil podľa zistení denníka Právo do Snemovne v pondelok.

Polícia v zmienenom liste argumentuje, že aj napriek dôvere voči členom výboru a pochopeniu ich zaneprázdnenosti sa obáva, že v prípade odovzdania dokumentov do Snemovne by do nich mohlo nahliadnuť viacero osôb, čomu by vyšetrovatelia neboli schopní zabrániť. Polícia si ani nie je istá, či by mohla zabrániť kopírovaniu, čo nemôžu zaručiť ani samotní členovia výboru.

Nová česká vláda premiéra Babiša má za sebou prvé zasadanie

Policajti ponúkli poslancom možnosť ďalších termínov v januári na nahliadnutie do daného spisu, aby sa s ním mohli dostatočne zoznámiť. Spis podľa informácií denníka Právo obsahuje 27 zväzkov so zhruba 7500 stranami. Aj preto by mohlo byť jeho prevážanie problematické.

Výbor Snemovne požiadal políciu o zaslanie spisu prostredníctvom listu v uplynulom týždni. Poslanci to zdôvodnili plným pracovným programom v Snemovni.

Zeman vymenoval vládu Andreja Babiša

Česká polícia odmietla dať spis z rúk už v predchádzajúcom volebnom období, v ktorom poslanci návrh na zbavenie imunity Babiša a Faltýnka odhlasovali, dodalo Právo. Členovia výboru v minulosti dochádzali na policajné riaditeľstvo v Prahe, kde mali tento spis pod dohľadom policajtov k dispozícii.

Môže vás zaujímať

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách