Jednou vetou

Polícia nariadila okamžité ukončenie klimatických protestov v Londýne

Tisícky ľudí sa v nedeľu zúčastnili na otvorení protestov, ktoré iniciatíva Extinction Rebellion počas najbližších dvoch týždňov plánuje uskutočniť v 60 mestách po celom svete. FOTO TASR/AP
Britská polícia nariadila v pondelok okamžité ukončenie protestov proti klimatickej zmene, ktoré v metropole Londýn už týždeň organizuje skupina Extinction Rebellion. Tým, ktorí výzvu polície neuposlúchnu, hrozí zatknutie. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Akékoľvek zhromažďovanie spojené s ‚Jesenným povstaním‘ (skupiny) Extinction Rebellion v Londýne musí byť okamžite ukončené,“ uvádza sa vo vyhlásení polície zverejnenom v pondelok večer.

Podľa polície v súvislosti s protestmi proti klimatickej zmene, ktorých terčmi sa stali najmä vládne budovy, bolo doposiaľ v Londýne zadržaných 1445 ľudí.

Maršalove ostrovy vyhlásili stav klimatickej krízy

Skupina Extinction Rebellion využíva občiansku neposlušnosť, aby poukázala na riziká, ktoré predstavuje klimatická zmena a úbytok druhov v živočíšnej a rastlinnej ríši.

„Klimatická a ekologická hrozba je stále prítomná a my jej budeme aj naďalej rozhodne čeliť. Vyzývame vládu a úrady, aby nás nasledovali. Sami to nedokážeme,“ uvádza sa v reakcii Extinction Rebellion na výzvu polície.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího