Jednou vetou

Polícia nasadila na protestujúcich v Turecku slzotvorný plyn

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Turecká polícia v Istanbule použila v nedeľu slzotvorný plyn na účastníkov pochodu zvolaného pri príležitosti medzinárodného dňa proti násiliu na ženách. Informovala o tom agentúra AFP.

Polícia opakovane vyzvala dav, aby sa rozišiel a následne použila silu, v rámci ktorej zabránila takmer tisíc demonštrantom prejsť cez rušnú ulicu Istiklal, známej svojimi obchodmi.

Demonštranti reagovali skandovaním hesiel ako „nebudeme ticho“, „nebojíme sa“ a „nepodrobíme sa“. Po napätej konfrontácii s políciou, ktorá trvala takmer dve hodiny, sa protestujúci rozišli do bočných uličiek.

Po veľkých protivládnych protestoch z roku 2013 turecké úrady vydávajú povolenia na verejné protesty len zriedkavo. Pokojné pochody pri príležitosti Medzinárodného dňa proti násiliu na ženách sa konali uplynulý víkend vo viacerých mestách po celom svete, avšak málokde sa stretli s použitím sily zo strany polície.

Bývalého ruského policajta odsúdili za vraždy 19 žien

„Byť ženou v Turecku znamená znášať násilie od mužov vo všetkých oblastiach života, či už v práci alebo doma,“ povedala jedna z protestujúcich, Yasemin Esmer.

Násilie voči ženám je pálčivou témou v Turecku, kde je ročne zabitých niekoľko stoviek žien. Združenie Stop Femicides (Zastavte zabíjanie žien) zaznamenalo vlani 409 vrážd žien či dievčat a 328 v roku 2016.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane odsúdil násilie voči ženám. Občianské združenia však obviňujú jeho konzervatívnu, islamisticky orientovanú vládu z nečinnosti v oblasti prevencie tohto druhu násilia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia