Jednou vetou

Polícia našla v byte malajzijského expremiéra Razaka milióny v hotovosti

Bývalý malajzijský premiér Nadžíb Razak hovorí s novinármi pri odchode z Malajzijského protikorupčného výboru (MACC) v meste Putrajaya 22. mája 2018

foto: TASR/AP

Peňažnú hotovosť v sume 114 miliónov malajzijských ringgitov (24,4 milióna eur) našla polícia v byte Najiba Razaka, bývalého predsedu vlády Malajzie, ktorý odstúpil tento mesiac po nečakanej volebnej porážke. Podľa agentúry DPA o tom informovala v piatok malajzijská polícia.

Šéf kriminalistov Amar Singh povedal novinárom, že hotovosť v 26 rôznych menách – prevažne malajzijskej a singapurskej – sa nachádzala v 35 zo 72 kusov batožiny, ktoré boli zhabané z expremiérovej nehnuteľnosti. Zvyšná batožina obsahovala šperky a hodinky, ktorých hodnota zatiaľ nebola vyčíslená.

Rusko odmietlo zistenia JIT o zostrelení malajzijského lietadla na Ukrajine

Polícia prehľadala minulý týždeň v súčasnosti neobývaný Najibov byt v jednom z luxusných obytných komplexov v malajzijskej metropole Kuala Lumpur a ďalšie objekty spojené s expremiérom, pričom zhabala aj stovky kabeliek drahých značiek, ako sú Louis Vuitton a Hermes.

Najibovi s manželkou, ktorá má údajne slabosť pre drahé kabelky, minulý týždeň zakázali opustiť krajinu po tom, ako unikli informácie, že obaja plánujú odcestovať do Indonézie. Vo štvrtok expremiéra vypočúvali šesť hodín v súvislosti podozrením, že je zapletený do škandálu okolo sprenevery prostriedkov štátneho rozvojového fondu. Spreneverená suma podľa DPA dosahuje v prepočte zhruba 4,5 miliardy dolárov, z čoho bolo takmer 700 miliónov údajne prevedených priamo na osobný účet Najiba.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia