Polícia nezasiahla voči nepovolenému protestu v centre Moskvy

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Približne 2000 ľudí sa v nedeľu zišlo na úradne nepovolenom opozičnom proteste na Puškinovom námestí v centre Moskvy. Demonštráciu monitorovalo veľké množstvo policajtov, ktorí však napokon nezasiahli, informovala agentúra AFP.

Účastníci zhromaždenia protestovali proti snahám o vylúčenie opozičných kandidátov zo septembrových komunálnych volieb v Moskve. Úrady sa im údajne snažia znemožniť účasť na voľbách na základe vykonštruovaných obvinení z falšovania podpisov občanov potrebných na podporu nezávislých kandidátov.

Putinova komisia kritizuje stavanie pomníkov Stalinovi

Demonštráciu zorganizovala skupina kandidátov, medzi ktorými boli aj stúpenci Alexeja Navaľného, v súčasnosti najvýraznejšieho kritika ruského prezident Vladimira Putina.

V septembri sa budú konať po celom Rusku voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev. Kandidáti majú pred nimi právo organizovať stretnutia s voličmi, avšak bez zosilňovačov zvuku a transparentov.

VIDEO: Francúzska polícia rozohnala demonštrantov

Účastníci nedeľňajšieho protestu požadovali, aby úrady umožnili účasť na voľbách aj nezávislým kandidátom. S touto požiadavkou sa zhromaždili pred úradom moskovského starostu i pred sídlom mestskej volebnej komisie.

Jedna z nezávislých kandidátok, ktorá by sa chcela zúčastniť septembrových volieb, protikorupčná právnička Ľubov Soboľová vyhlásila v sobotu protestnú hladovku. Moskovská volebná komisia totiž tvrdí, že na petícii na podporu jej kandidatúry bolo priveľa neplatných podpisov.

Môže vás zaujímať

Irán musí vyrábať rakety pre obranné účely, vyhlásil Zaríf