Jednou vetou

Polícia nezasiahla voči nepovolenému protestu v centre Moskvy

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Približne 2000 ľudí sa v nedeľu zišlo na úradne nepovolenom opozičnom proteste na Puškinovom námestí v centre Moskvy. Demonštráciu monitorovalo veľké množstvo policajtov, ktorí však napokon nezasiahli, informovala agentúra AFP.

Účastníci zhromaždenia protestovali proti snahám o vylúčenie opozičných kandidátov zo septembrových komunálnych volieb v Moskve. Úrady sa im údajne snažia znemožniť účasť na voľbách na základe vykonštruovaných obvinení z falšovania podpisov občanov potrebných na podporu nezávislých kandidátov.

Putinova komisia kritizuje stavanie pomníkov Stalinovi

Demonštráciu zorganizovala skupina kandidátov, medzi ktorými boli aj stúpenci Alexeja Navaľného, v súčasnosti najvýraznejšieho kritika ruského prezident Vladimira Putina.

V septembri sa budú konať po celom Rusku voľby do miestnych a regionálnych zastupiteľstiev. Kandidáti majú pred nimi právo organizovať stretnutia s voličmi, avšak bez zosilňovačov zvuku a transparentov.

VIDEO: Francúzska polícia rozohnala demonštrantov

Účastníci nedeľňajšieho protestu požadovali, aby úrady umožnili účasť na voľbách aj nezávislým kandidátom. S touto požiadavkou sa zhromaždili pred úradom moskovského starostu i pred sídlom mestskej volebnej komisie.

Jedna z nezávislých kandidátok, ktorá by sa chcela zúčastniť septembrových volieb, protikorupčná právnička Ľubov Soboľová vyhlásila v sobotu protestnú hladovku. Moskovská volebná komisia totiž tvrdí, že na petícii na podporu jej kandidatúry bolo priveľa neplatných podpisov.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete