Jednou vetou

Polícia pátra po mužovi, ktorý hodil kameň do synagógy v Gdansku

Ilustračné foto

Pixabay.com

Poľská polícia pátra po mužovi, ktorý v stredu hodil kameň do synagógy v prístavnom meste Gdansk na pobreží Baltského mora, keď sa príslušníci židovskej obce modlili na záver svojho dôležitého sviatku Jom kipur (Deň zmierenia). Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Polícia zverejnila vo štvrtok záznam z bezpečnostných kamier, zachytávajúci incident. Na videu vidieť muža v tmavom tričku, ako kráča k Novej synagóge v Gdansku a potom hádže kameň do okna. Polícia v oznámení o stredajšom incidente napísala, že sa stal o 18.00 h, a vyzvala každého, kto muža spozná, aby sa prihlásil.

Vyšetrovatelia vypočuli svedkov a zisťujú, či bol čin bežným „výtržníctvom“ alebo bol motivovaný náboženskou nenávisťou. Starosta Gdanska Pawel Adamowicz uviedol, že je obzvlášť „zdesený“, lebo čin sa stal počas modlitieb na záver Jom kipuru, Dňa zmierenia.

Gabrižová: Summit lídrov EÚ otázku migrácie nevyriešil

„Také niečo by sa nemalo stávať v meste slobody a solidarity,“ vyhlásil Adamowicz. Poukazoval tým na dejiny Gdanska ako kolísky hnutia Solidarita, ktoré pomohlo zvrhnúť totalitný komunistický režim. Vyzval obyvateľov, aby sa vo štvrtok večer zišli pred synagógou a vyjadrili tak protest.

Svetový židovský kongres uviedol, že je „šokovaný a zdesený“. Podľa jeho vyjadrenia hodenie kameňa, ktorý dopadol v synagóge do galérie pre ženy, pripomenulo „strašné tragédie, ktoré sa stali v Poľsku okupovanom Nemeckom počas rokov holokaustu“.

„V posledných rokoch sa židia v Poľsku mohli modliť s pocitom bezpečia a dúfame, že tento útok nepredznamenáva negatívnu zmenu v tomto pozitívnom prostredí,“ uviedol prezident kongresu Ronald Lauder, americký podnikateľ a filantrop.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre