Jednou vetou

Polícia použila proti protestujúcim v Paríži slzotvorný plyn

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Francúzske bezpečnostné zložky použili v sobotu v Paríži slzotvorný plyn a vodné delo na rozohnanie protestujúcich, ktorí sa snažili prelomiť policajný kordón na Elyzejských poliach. Informovala o tom agentúra AFP.

Niekoľko tisícok demonštrantov oblečených do jasne viditeľných žltých viest sa zhromaždilo na tomto známom bulvári v rámci protestov, ktoré sa začali minulú sobotu voči zvyšovaniu cien pohonných látok. V hlavnom meste nasadili približne 3000 policajtov.

Francúzski zákonodarcovia schválili zákony na boj proti falošným správam

Takmer 300.000 ľudí blokovalo minulú sobotu diaľnice, kruhové objazdy či sklady paliva a menšie protesty pokračovali celý týždeň.

V piatok večer sa muž s výbušným zariadením, ktorý žiadal, aby sa protestujúci stretli s prezidentom Emmanuelom Macronom, vzdal polícii v meste Angers na západe Francúzska. Podľa polície predstavoval naozajstné nebezpečenstvo, keď mal okolo krku naozajstnú výbušnú nálož.

Protesty proti daňovej politike vlády a nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva si za týždeň vo Francúzsku vyžiadali dve obete a viac ako 750 ľudí vrátane 136 policajtov utrpelo zranenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia