Jednou vetou

Polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo, spis už má prokurátor

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo a spis odovzdala štátnemu zástupcovi (prokurátorovi) - ten teraz rozhodne, či v tejto veci podá obžalobu alebo bude postupovať inak. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

V kauze Čapí hnízdo čelí trestnému stíhaniu český premiér Andrej Babiš, ako aj jeho príbuzní. Materiály si po prevzatí preštuduje prokurátor a rozhodne, či podá obžalobu. Podľa Českého rozhlasu polícia navrhuje všetkých obvinených obžalovať.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo v septembri 2017, keď pražský kriminalista Pavel Nevtípil obvinil premiéra, jeho príbuzných a ďalšie osoby z dotačného podvodu či poškodzovania finančných záujmov EÚ.

Babiš navštívil centrálu CIA, pred prijatím u Trumpa pripustil nervozitu

Farma Čapí hnízdo je rekreačný areál s konferenčným centrom v okrese Benešov v Stredočeskom kraji. V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún (1,94 milióna eur) z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov.

Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert. Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal. Andrej Babiš však obvinenie z dotačného podvodu popiera.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených