Jednou vetou

Polícia v Anglicku zadržala dvoch mužov pre podozrenie z terorizmu

Policajti počas akcie 3. apríla 2018 v anglickom Dewsbury

foto: TASR/AP

Polícia v anglickom grófstve West Yorkshire zadržala dvoch mužov pre podozrenie z prípravy teroristického plánu. Oblastný protiteroristický útvar uviedol, že išlo o vopred plánovaný zásah ako súčasť vyšetrovania vedeného na základe spravodajských informácií, informoval v utorok britský spravodajský kanál Sky News.

V súvislosti s uvedeným vyšetrovaním prehľadali v grófstve West Yorkshire dve domácnosti v Savile Town, okrajovej časti mesta Dewsbury. Dvoch mužov vo veku 52 a 21 rokov zadržiavajú na policajnej stanici, kde ich majú vypočúvať.

Podozrenie z objednania či prípravy teroristických činov alebo podnecovania k nim polícia rieši na základe britského protiteroristického zákona z roku 2000. Uvedené zadržanie dvojice mužov z Dewsbury sa však podľa Sky News netýka vyšetrovania prípadu, v ktorom bolo z rôznych častí Británie hlásené doručenie listov so zámerom „vyvolať strach a pohoršenie v moslimských komunitách“.

V niektorých z týchto listov sa údajne propagoval „Deň potrestania moslimov“ vyhlásený na 3. apríla, pričom sľubovali ohodnotenie „10 bodmi za slovnú urážku, 50 bodmi za obliatie kyselinou, 1000 bodmi za bombový útok na mešitu a 2500 bodov za jadrový útok na Mekku“. Medzi adresátmi takýchto zásielok boli britskí labouristickí poslanci, pripomenul Sky News.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia