Jednou vetou

Polícia v Londýne vyšetruje únik depeší, ktoré viedli k demisii veľvyslanca

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Londýnska polícia začala vyšetrovanie vo veci úniku diplomatických depeší, ktoré viedli tento týždeň k odstúpeniu britského veľvyslanca v Spojených štátoch. Informovala o tom agentúra DPA.

Britský veľvyslanec v USA Kim Darroch, ktorý v uniknutých diplomatických depešiach kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa svojej funkcie vzdal v stredu.

Ukrajinský parlament schválil zákon o povinnej kastrácii pedofilov

Uniknuté depeše, v ktorých Darroch označil Trumpa za nekompetentného, neschopného a nestabilného, zverejnil v nedeľu týždenník Mail On Sunday. Veľvyslancove výroky vyvolali roztržku medzi Londýnom a Washingtonom.

Americký prezident vo svojich rozhorčených reakciách na výroky z depeší okrem iného označil Kima Darrocha za „streleného veľvyslanca“ a „veľmi hlúpeho chlapa“, ktorého podľa neho Británia „nastrčila“ do USA.

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej Darrochovi po vypuknutí škandálu opakovane vyjadrila svoju podporu.
Darroch o svojej rezignácii informoval formou listu, ktorý adresoval námestníkovi rezortu britskej diplomacie Simonovi McDonaldovi. Ten jeho odstúpenie „s hlbokým poľutovaním“ akceptoval.

Tip na výlet v Európe: Anglicko nie je len o Londýne, oplatí sa vidieť aj tieto miesta

Policajné vyšetrovanie sa začalo po tom, ako britská vláda oznámila, že začne s prešetrovaním úniku obsahu depeší.

Policajný komisár Neil Basu spresnil, že úlohou polície je zistiť, či došlo k trestnému činu porušenia zákona o utajovaných skutočnostiach, a nájsť podozrivých zodpovedných za únik ich obsahu. Basu na tieto osoby apeloval, aby sa prihlásili sa polícii a čelili dôsledkom svojho konania.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia