Jednou vetou

Polícia v Louisiane čelí kritike za fámu o pervitíne infikovanom vírusom zika

Ilustračné foto

TASR/AP

Polícia v americkom štáte Louisiana čelí kritike pre varovanie, podľa ktorého je metamfetamín v oblasti infikovaný vírusom zika. Polícia v tejto súvislosti užívateľom ponúkla bezplatný test za predpokladu, že prinesú svoje zásoby pervitínu na policajnú stanicu, hoci skutočným zámerom bolo ich následné zadržanie. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica Sky News.

„Ak ste v nedávnom čase kúpili pervitín v niektorej z oblastí Lousiany, vedzte, že môže byť infikovaný vírusom zika,“ informovalo na svojej facebookovej stránke oddelenie miestnej polície v meste Harahan a vyzvalo obyvateľov, aby metamfetamín „priniesli na svoje mieste oddelenie polície, kde bude bezplatne otestovaný“.

Diskreditovaný nemecký novinár odmieta spreneveru peňazí pre sýrske siroty

Ponuku však podľa televízie nikto nevyužil napriek obavám, ktoré vírus zika v roku 2015 v USA vyvolal. Naopak iniciatíva miestnej polície sa nestretla s pochopením starostu mesta, ktorý vyjadril znepokojenie nad tým, že miestna polícia šíri falošné informácie.

Vírus zika prenášajú najmä komáre. Prejavuje sa symptómami podobnými chrípke: vysokými teplotami, bolesťou hlavy a kĺbov a niekedy aj vyrážkami. Väčšina pacientov sa rýchlo zotaví. Riziko však vírus predstavuje pre tehotné ženy, pretože u ešte nenarodených detí môže spôsobiť malformácie mozgu, ako aj neskôr neurologické problémy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia