Jednou vetou

Polícia v štáte Oregon pátra po 11 republikánoch bojkotujúcich zasadanie Senátu

Ilustračné foto

TASR/AP

Polícia v americkom štáte Oregon rieši v týchto dňoch kuriózny prípad: Demokratická guvernérka Kate Brownová ju poverila pátraním po jedenástich republikánskych senátoroch, ktorí sa vyhýbajú hlasovaniu v tamojšom parlamente.

Senátori už vo štvrtok odišli zo zasadania, ktoré sa zaoberalo legislatívnymi zmenami na zlepšenie ochrany klímy a výrazné zníženie emisií CO2 do roku 2035, napísala v noci nadnes na svojej stránke televízia BBC s odvolaním sa na americké médiá.

Nemeckí klimatickí aktivisti pokračujú v blokáde bane

Odídenci sa podľa BBC sťažujú, že prerokúvaný návrh zákona drasticky zvýši náklady na pohonné hmoty. To by najviac zasiahlo miestne vidiecke obyvateľstvo a ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve a lesníctve. Odchodom zo zasadnutia znemožnila táto skupina republikánov hlasovanie o zákone, na ktorom musí byť prítomných najmenej 20 z 30 senátorov.

„Je to jediný spôsob, ako môžeme vyvinúť tlak,“ cituje denník New York Times jedného zo senátorov Hermana Baertschingera mladšieho. Republikáni požadujú, aby demokrati, ktorí majú v Oregone väčšinu, mysleli pri svojich rozhodnutiach na všetkých občanov tohto štátu.

Prezidentskú kandidatúru ohlásil aj bývalý kongresman USA so slovenskými koreňmi

Skupina republikánov sa do oregonského Senátu nevrátila ani pod hrozbou pokuty 500 dolárov za každého z nich. Guvernérka Brownová preto zjavne poverila políciu, aby senátorov našla. Už len úvahy o takomto kroku však senátorov rozhnevali. Napríklad Brian Boquist oznámil, že polícii bude klásť odpor a nemieni skončiť ako politický väzeň.

Republikáni v Oregone pritom robili podobné obštrukcie aj v máji. Vtedy sa im podarilo dosiahnuť ústupky pri zákonoch o zbraniach a očkovaní. Takéto bojkoty sa v minulosti stali aj v iných štátoch USA. Napríklad v roku 2011 boli jeho iniciátormi demokrati vo Wisconsine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia