Polícia vyšetruje streľbu v Manchestri ako pokus o viacnásobnú vraždu

Policajti stoja na mieste po streľbe 12. augusta 2018 v britskom meste Manchester

foto: TASR/AP

Najmenej 12 ľudí utrpelo v noci na nedeľu zranenia pri streľbe v meste Manchester ležiacom na západe Anglicka. Podľa polície sa zrejme strieľalo z brokovnice, motív a bližšie okolnosti útoku sú však zatiaľ neznáme, informovala agentúra DPA.

Polícia zasahovala vo štvrti Moss Side, vzdialenej približne tri kilometre od centra Manchestru, okolo 02.30 h miestneho času (03.30 h SELČ), kde sa v sobotu večer konal každoročný „karibský karneval„.

Deväť ľudí vrátane dvoch detí utrpelo strelné poranenia menej závažného charakteru. Ďalší muž leží v nemocnici s vážnymi zraneniami nôh, ale jeho stav je stabilizovaný. Ďalšie dve ľahšie zranené osoby vyhľadali nemocničné ošetrenie v priebehu nedele.

Pri streľbe v Manchestri sa zranilo desať ľudí

Podľa televízie Sky News polícia udalosť vyšetruje ako pokus o viacnásobnú vraždu, hoci zatiaľ nepozná motív činu. Po príchode policajtov sa na mieste nachádzali stovky ľudí. Prvé výsledky vyšetrovania naznačujú, že sa strieľalo z brokovnice, a to minimálne dvakrát. Použitá zbraň sa zatiaľ nenašla. Vyšetrovanie je však len v počiatočnom štádiu a vyšetrovatelia požiadali o pomoc verejnosť pri objasnení okolností útoku.

„Išlo o mimoriadne nebezpečný a závažný trestný čin… Paľba zo strelnej zbrane v dave ľudí môže mať ničivé následky,“ uviedol náčelník manchesterskej polície Wasim Chaudhry. Súčasne vyslovil potešenie z toho, že pri streľbe nikto nezomrel ani neutrpel život ohrozujúce zranenia. Zdôraznil tiež, že sobotňajší prvý deň karnevalu v Moss Side, na ktorom sa zúčastnilo vyše 16.000 ľudí, mal veľmi pokojný priebeh a nebol nikto zatknutý.

Podľa miestnej tlače k streľbe došlo počas pouličnej zábavy, ktorá sa konala po skončení prvého karnevalového dňa. Druhý deň karnevalu v nedeľu – napriek nočnému incidentu – prebehol podľa plánu.

Môže vás zaujímať

V Sýrii zabili francúzskeho džihádistu – „hlas z parížskych útokov“