Jednou vetou

Polícia zadržala v Rusku desiatky krymských Tatárov

Ilustračné foto

foto: TASR

Ruské bezpečnostné zložky zadržali vo štvrtok v Moskve desiatky krymských Tatárov, ktorí pred budovou najvyššieho súdu protestovali proti procesu s ich krajanmi. Informovala o tom agentúra AFP.

Demonštranti sa zhromaždili pred budovou súdu v čase, keď v nej prebiehalo odvolacie konanie so štyrmi mužmi, ktorí boli ešte v decembri odsúdení na 17 rokov odňatia slobody za členstvo v hnutí Hizb ut-Tahrír, ako aj za plánovanie násilného povstania.

Súdny dvor EÚ zrušil sankcie voči Janukovyčovi

Aktivistka za práva krymských Tatárov Alexandra Krylenková pre AFP uviedla, že polícia počas zásahu zatkla 55 ľudí po tom, ako ich upozornila, že sa zúčastňujú na nepovolenej demonštrácii. „Zadržali každého okrem novinárov,“ dodala.

K udalosti došlo len deň po tom, ako ruské bezpečnostné zložky v stredu zadržali sedem krymských Tatárov, ktorí protestovali v tej istej súvislosti na moskovskom Červenom námestí s transparentmi, na ktorých bolo napísané „Naše deti nie sú teroristi“ a „Stop represiám“.

Krylenková uviedla, že osoby, ktoré boli zadržané v stredu, sa na štvrtkovej akcii nezúčastnili.

Podľa ruskej ľudskoprávnej organizácie Memorial bolo za členstvo v Hizb ut-Tahrír zadržaných najmenej 276 ľudí z Krymu a z niekoľkých ruských regiónov s moslimským obyvateľstvom. Niektorých z nich ruské súdy odsúdili na 24 rokov odňatia slobody.

Na juhu Filipín zavraždili novinára

Ruské bezpečnostné sily sa na členov skupiny Hizb ut-Tahrír zameriavajú vo zvýšenej miere odvtedy, ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym.

Táto islamistická skupina na Ukrajine zakázaná nie je, ale Rusko a niekoľko ďalších bývalých sovietskych republík ju považuje za „teroristickú“ organizáciu. Najvyšší súd Ruskej federácie ju v roku 2003 na území Ruska zakázal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia