Jednou vetou

Polícia zatkla 19 študentov, ktorí vnikli na pozemok ambasády USA

Ilustračné foto

foto: TASR

Dovedna 19 juhokórejských študentov zadržali v piatok v juhokórejskej metropole Soul po tom, ako na protest nelegálne vnikli na pozemok rezidencie amerického veľvyslanca. S odvolaním sa na oznámenie polície o tom informovala agentúra Reuters.

Študentské zoskupenie, ktoré samo seba označuje za koalíciu progresívnych univerzitných študentov, zverejnilo fotografie z akcie na Facebooku. Zábery zachytávajú viacerých z jeho členov pri tom, ako na rebríkoch preliezajú múr obkolesujúci rezidenciu veľvyslanca Harryho Harrisa.

Bývalý katalánsky líder Puigdemont sa v Belgicku prihlásil na polícii

Skupina okrem toho zverejnila aj videozáznam, na ktorom študenti stojaci už na pozemku rezidencie veľvyslanca obviňujú Spojené štáty, že žiadajú 500-percentné zvýšenie nákladov potrebných na to, aby v Južnej Kórei naďalej ostalo približne 28.500 amerických vojakov. Demonštrujúci študenti držali transparent, na ktorom Harrisa žiadali, aby z Kórey odišiel.

„Prestaňte zasahovať do našich domácich záležitostí,“ kričali demonštranti. Pokrikovali tiež heslá ako „Vypadnite!“ či „Nepotrebujeme amerických vojakov“.

Z pozemku rezidencie ich následne vyviedla polícia, ktorá oznámila, že na jej stanicu bolo na výsluch predvedených 19 študentov. Americká ambasáda sa dosiaľ k incidentu nevyjadrila.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomína, že Soul s Washingtonom momentálne vedú rozhovory o tom, ako si podelia výdavky spájané s prítomnosťou amerických vojakov v Južnej Kórei.

Železničnú dopravu vo Francúzsku ochromil neohlásený štrajk rušňovodičov

To isté študentské zoskupenie zverejnilo ešte v júni „výsledky prieskumu“ o úspechoch dosiahnutých severokórejským vodcom Kim Čong-unom, ktorého pritom označilo za starostlivého a vplyvného vodcu. Zoskupenie sa do areálu americkej ambasády v Soule pokúsilo preniknúť aj v januári, polícia mu v tom však zabránila.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre