Jednou vetou

Polícia zatkla v Etiópii 56 členov nacionalistickej strany zo štátu Amhara

Ilustračné foto

foto: pixabay

Päťdesiatšesť členov a sympatizantov etnicko-nacionalistickej strany z etiópskeho zväzového štátu Amhara zatkli po neúspešnom pokuse o prevrat v tomto regióne. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Národného hnutia Amhary Christiana Tadeleho.

Ten uviedol, že k zatknutiam došlo v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba. Hnutie je čoraz populárnejšie v etnickej skupine Amharov, ktorá predstavuje približne štvrtinu etiópskej populácie, pripomína agentúra Reuters s tým, že od svojho minuloročného založenia je rivalom amharskej strany z vládnucej koalície. Národné hnutie Amhary odsúdilo násilie, ku ktorému došlo v regióne a odmieta akúkoľvek spojitosť s pokusom o prevzatie moci.

Polícia v Holandsku zhabala rekordný nález kryštálov metamfetamínu

Ozbrojenci v sobotu zastrelili dvoch vysoko postavených vojenských predstaviteľov v Addis Abebe a troch popredných regionálnych predstaviteľov v Bahir Dare, hlavnom meste štátu Amhara. Podľa vlády išlo o neúspešný regionálny pokus o prevrat.

Desiatky ďalších ľudí prišli o život v bojoch v Bahir Dare, ktoré prepukli po útokoch milícií na regionálne policajné veliteľstvo, sídlo vládnucej strany a úrad regionálneho prezidenta.

Vláda obvinila šéfa regionálnych bezpečnostných zložiek, generála Asaminewa Tsigeho, amharského etnického nacionalistu, z pokusu o uchopenie moci v tomto regióne. Vládne sily ho zabili v pondelok, dodáva Reuters.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia