Jednou vetou

Polícia zatýkala počas prezidentských volieb v Kazachstane demonštrantov

Ilustračné foto

foto: pixabay

Kazašská polícia zadržala v nedeľu desiatky opozičných demonštrantov, ktorí sa zúčastňovali na protestoch v mestách Nursultan a Alma Ata, organizovaných v deň konania predčasných prezidentských volieb v krajine. Informovali o tom spravodajcovia agentúry AFP.

Agentúra TASS s odvolaním sa vysokého predstaviteľa ministerstva vnútra informovala o približne stovke zadržaných demonštrantoch.

Najväčšie protesty v tejto stredoázijskej krajine za uplynulé tri roky sa konali v deň, keď si Kazachstan volí po 30 rokov iného prezidenta ako Nursultana Nazarbajeva.

V Soči sa zrazili dva autobusy s turistami, hlásia 26 zranených

Podľa AFP ozbrojené zložky odvážali demonštrantov v nachystaných policajných autobusoch. Medzi zadržanými novinármi v meste Alma Ata boli aj dvaja spravodajcovia agentúry AFP, policajti ich neskôr prepustili. Polícia tam zakročila proti protestu niekoľkých stoviek aktivistov.

V Kazachstane sa v nedeľu konajú predčasné prezidentské voľby – prvé za posledných 30 rokov po tom, čo prezident Nazarbajev v marci neočakávane rezignoval. Podľa agentúry AFP je favoritom volieb Nazarbajevom vybraný nástupca – úradujúci prezident Kasym-Žomart Tokajev – a zrejme porazí svojich šesť protikandidátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia