Jednou vetou

Politici a členovia EPP rokujú o tom, ako si udržať moc aj po eurovoľbách

Generálny tajomník Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonio López-Istúriz (vľavo) a predseda EĽS Joseph Daul počas začiatku dvojdňového zjazdu EĽS 7. novembra 2018 v Helsinkách

foto: TASR/AP

Najvyšší predstavitelia a vysokopostavení politici stredopravých strán združených v Európskej ľudovej strane (EPP/EĽS) sa na dvojdňovom kongrese v Helsinkách snažia nájsť spôsob, ako si udržať hlavnú mocenskú pozíciu pred a po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v máji 2019.

Zároveň zvažujú, či by Fidesz, maďarská vládnuca strana, mala zostať súčasťou tejto politickej vetvy. Predseda EPP Joseph Daul však upozornil, že ide o záležitosť, ktorú treba udržať „vnútri rodiny“.

Politico: Ak bude Weber predsedom Európskej komisie, nemôže byť šéfom CSU

Do fínskej metropoly pricestovali premiéri Bulharska, Chorvátska, Írska, Maďarska, kancelárka Nemecka a rakúsky kancelár, šéfovia troch hlavných inštitúcií EÚ a mnohí lídri stredopravých politických strán z krajín EÚ, ako aj z nečlenských krajín Únie, tí však majú iba štatút pozorovateľa.

Konzervatívni politici majú na programe viacero pálčivých záležitostí, ako je boj proti rastúcemu populizmu a vplyvu extrémnych pravicových strán či výzvy spojené s migráciou a svetovým obchodným systémom. Nevyhnú sa ani témam, ktoré môžu ohroziť európsky integračný projekt, ako je súčasná rozpočtová situácia v Taliansku, rokovania o brexite či postoj k strane Fidesz a jej predsedovi Viktorovi Orbánovi.

Zvolenie Webera za predsedu EK by bolo dobré pre strednú Európu, tvrdí maďarský expert

Predseda EPP Joseph Daul v rámci svojej tlačovej besedy v Helsinkách upozornil, že v každej rodine je „problémové dieťa“. „Ale preto, že som kresťanský demokrat, radšej budem držať problémové dieťa vnútri a pokúsim sa s ním hovoriť a dorozumieť sa,“ opísal situáciu.

V septembri poslanci Európskeho parlamentu odobrili konanie proti maďarskej vláde, ktorá sa pokúša podkopať demokratické hodnoty a princípy právneho štátu. Aj to viedlo delegátov snemu EPP, aby v stredu, v prvý deň zasadania, pripravovali dokument v podobe deklarácie o hodnotách EPP. Deklarácia, ktorá istým spôsobom núti Orbána a Fidesz, aby sa priklonili k hodnotám celoeurópskej strany.

Stanišev ocenil Šefčoviča zato, že podporil kandidatúru Timmermansa

Obaja kandidáti na post volebného lídra EPP v budúcoročných eurovoľbách sa prikláňajú k tejto deklarácii. Fínsky expremiér Alex Stubb v stredu pohrozil možným vylúčením Fideszu z EPP, ak nedodrží hodnoty strany, a Manfred Weber, ktorý šéfuje frakcii EPP v europarlamente, už dávnejšie naznačil, že nemožno spochybňovať hodnoty, na ktorých je založená EPP, strana, ktorá vymyslela „európsky sen“.

Daul vo svojom vystúpení upozornil, že bude pozorne sledovať Orbána a Fidesz. „Počkajme si na hlasovanie (o deklarácii) a uvidíme, kto za ňu hlasoval a kto nie,“ povedal pred novinármi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia