Jednou vetou

Politička požaduje skoncovať s tradíciou Mikulášovho zlého spoločníka

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Nemecká politička Josefine Paulová, ktorá zastupuje stranu Zelených v zákonodarnom zbore spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, kritizovala predvianočný ľudový zvyk, keď 6. decembra navštevuje deti Mikuláš v sprievode Knechta Ruprechta.

Táto negatívna postava, ktorá je v Nemecku obdobou Čerta, podľa nej nezodpovedá súčasným požiadavkám na výchovu detí, keďže tie by nikdy nemali byť vystavované hrozbe násilia.

Paulová sa tak vyjadrila vo štvrtkovom rozhovore pre denník Rheinische Post, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

V meste Friedberg inštalovali semafory s podobizňou Elvisa

Strašenie detí Knechtom Ruprechtom, často zobrazovaným ako krívajúci muž v hnedom plášti s mechom prehodeným cez plece, podľa nej „už nezodpovedá dnešnej dobe“. Deti majú totiž právo na „výchovu bez násilia“, čo sa týka i „psychického násilia“. „Deťom by sa zásadne nemalo nikdy hroziť,“ myslí si Paulová.

Zatiaľ čo dobrosrdečný Mikuláš obdarúva sladkosťami deti, ktoré boli poslušné, úlohou Knechta Ruprechta je podľa tradície hroziť tým neposlušným metlou a odnášať ich v mechu. Podľa Paulovej „by bolo možno lepšie, keby Knecht Ruprecht namiesto toho pomáhal pri nosení sladkostí“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia