Jednou vetou

Politico: Ak bude Weber predsedom Európskej komisie, nemôže byť šéfom CSU

Manfred Weber

foto: TASR/AP

Predseda politickej frakcie Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber, ktorý je považovaný za favorita v straníckom súboji o post volebného lídra ľudovcov pre eurovoľby a na post predsedu budúcej Európskej komisie, naznačil, že by aj v prípade získania tejto pozície mohol šéfovať Kresťansko-sociálnej únii (CSU) v Bavorsku.

Európsky týždenník Politico v utorok v tejto súvislosti upozornil, že pravidlá fungovania exekutívy EÚ túto možnosť nepovoľujú. O kandidátovi EPP na najvyššiu funkciu v exekutíve EÚ rozhodne dvojdňový kongres strany (7.-8.11) v Helsinkách. Delegáti snemu sa budú v stredu prostredníctvom tajného hlasovania rozhodovať medzi Manfredom Weberom a bývalým fínskym premiérom a súčasným podpredsedom Európskej investičnej banky Alexom Stubbom.

„Doteraz som jasne preukázal, že môžem kombinovať moje úlohy v Európe s tými pre CSU,“, uviedol Weber pre nedeľňajšie vydanie denníka Bild. Uviedol tak v odpovedi na otázku či by mohol byť aj lídrom CSU, bavorského politického spojenca Kresťansko-demokratickej únie (CDU), ktorú vedie kancelárka Angela Merkelová. Súčasným lídrom CSU je nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

V Moskve a Kaliningrade uväznili podozrivých z podpory útočníka z Archangeľska

Politico však upozornil na skutočnosť, že revidovaný kódex správania eurokomisárov, ktorý exekutíva EÚ schválila tento rok, výslovne zakazuje spojenie straníckych funkcií s riadiacou zodpovednosťou v rámci eurokomisie. Kódex teda zabráni tomu, aby sa Weber – v prípade ak sa stane predsedom budúcej Európskej komisie – uchádzal aj o post šéfa CSU.

Pravidlá fungovania EK povoľujú eurokomisárom účasť na národnej politike v pozícii „členov národných politických strán“ alebo „čestných predsedov“ bez riadiacich kompetencií v rámci strany. Môžu vystupovať aj v mene odborov a zúčastňovať sa na národných volebných kampaniach, avšak za predpokladu, že to neohrozí ich pôsobenie v službách Európskej komisie a priority, ktoré vyplývajú z ich povinnosti v rámci tejto inštitúcie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia