Jednou vetou

Poľská opozícia ovládne zrejme po Varšave aj Krakov, Gdaňsk a Kielce

Na snímke protivládni demonštranti držia poľsku vlajku a vlajku EÚ pred sídlom poľského Najvyššieho súdu vo Varšave počas protestu proti novému zákonu o Najvyššom súde.

foto: TASR

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) v nedeľnom druhom kole komunálnych volieb nezískala posty primátorov veľkých miest ako Krakov, Gdansk a Kielce.

Vyplýva to z prieskumu uskutočneného po zatvorení volebných miestností v noci na pondelok. Oficiálne výsledky majú byť známe v priebehu dnešného dňa.

Druhé kolo hlasovania v komunálnych voľbách sa v Poľsku konalo v nedeľu v tých obciach a mestách, kde v prvom kole 21. októbra nezískal ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov. Denník Gazeta wyborcza v pondelok pripomenul, že strana PiS utrpela „senzačnú porážku“ už v prvom kole volieb, keď boli jej kandidáti porazení vo Varšave i väčšine ďalších väčších miest.

Úspech samosprávy závisí na zodpovednom výbere kandidátov vo voľbách, tvrdí Kaliňák

Primátorom Gdanska sa stal Pawel Adamowicz, kandidát platformy Všetko pre Gdansk, ktorý porazil kandidáta PiS Kacpera Plažyňského. Mesto Kielce bude viesť Bogdan Wenta a na čele Krakova bude aj ďalšie volebné obdobie Jacek Majchrowski, ktorý vo voľbách porazil kandidátku PiS Malgorzatu Wassermannovú. Všetci traja víťazi získali podľa exit polls okolo 64 percent hlasov.

V druhom kole komunálnych volieb sa rozhodovalo v 649 obciach. Jednoznačné výsledky boli už v prvom kole hlasovania dosiahnuté v 1800 obciach a mestách.

Poľsko zrejme odstúpi od migračného paktu OSN

Agentúra AP vo svojej správe konštatovala, že výsledky prvého kola volieb pred dvoma týždňami a prognózy z nedeľňajšieho druhého kola naznačujú, že populistický prístup vládnej strany PiS k spravovaniu krajiny voliči vo väčších mestách odmietajú. Zároveň však svedčia o tom, že tábor priaznivcov PiS vo vidieckych oblastiach sa posilnil.

Komunálnym voľbám v Poľsku bola vo svete venovaná väčšia pozornosť aj v dôsledku nárastu populizmu v iných častiach Európy a sveta. Poľská vládna strana PiS totiž zaujíma tvrdý postoj proti migrácii – podobne ako americký prezident Donald Trump, maďarský premiér Viktor Orbán či koaličná vláda v Taliansku.

Komunálne voľby nebudú v piatich obciach, nikto v nich nekandiduje

PiS sa tiež sporí s Európskou komisiou ohľadom svojich krokov v oblasti súdnictva, ktoré podľa kritikov obmedzujú nezávislosť súdov v Poľsku a môžu viesť k ich kontrole výkonnou mocou.

Výsledky komunálnych volieb podľa AP svedčia o rozkole v názoroch na politiku medzi obyvateľmi poľských miest, ktoré boli v uplynulých mesiacoch dejiskami masových protestov proti vláde pod vedením PiS, a vidiekom, kde napriek konfliktom Poľska s EÚ naďalej pretrváva podpora pre PiS a jeho vládu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia