Jednou vetou

Poľská vláda nabáda pre osýpky v Mazovskom vojvodstve občanov na očkovanie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poľská vláda je znepokojená výskytom osýpok, ktoré v ostatnom čase zaznamenali v Mazovskom vojvodstve v strednej časti krajiny, kde leží aj metropola Varšava.

Tamojšie úrady ľudí nabádajú, aby proti tomuto infekčnému ochoreniu dali zaočkovať seba i svoje deti, informovala v nedeľu agentúra AP.

Poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski v nedeľu na tlačovej konferencii povedal, že všetkých 17 nedávnych prípadov nákazy osýpkami v zmienenom vojvodstve spôsobilo práve to, že rodičia svoje ratolesti zaočkovať nedali.

Szumowski zároveň spolu s inými autoritami poľského zdravotníctva zdôraznil, že očkovanie proti osýpkam je bezpečné.

Otepľovanie umožňuje plaviť sa lodiam do Ázie polárnymi trasami

Zvýšený výskyt tohto vírusového ochorenia zaznamenali v Poľsku práve v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) informovala o desaťtisícoch prípadov osýpok, ktoré sa vyskytli v celej Európe.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, pretože ich pôvodca sa šíri vzduchom.

Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nemu je práve očkovanie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia