Jednou vetou

Poľská vládna strana bojuje o voličov a sľubuje daňové úľavy

Poľský premiér Mateusz Morawiecki

foto: TASR/AP

Poľskí vládni konzervatívci prisľúbili daňové úľavy pre malé firmy a veľké výdavky na deti, starších ľudí a infraštruktúru. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) avizuje tieto opatrenia v súvislosti s blížiacimi sa voľbami a aj s ohľadom na pokles svojej popularity.

Podpora vládnej PiS klesla po sporných finančných odmenách pre ministrov, po protestoch proti ďalšiemu sprísňovaniu zákona o interrupciách i v dôsledku diplomatického sporu s Izraelom a Spojenými štátmi.

Strana, ktorá vo voľbách v roku 2015 zvíťazila vďaka sľubom o veľkých výdavkoch do sociálnej oblasti a o návrate ku konzervatívnym hodnotám v prevažne katolíckom Poľsku, sa donedávna tešila podpore viac ako 40 percent voličov. Posledné prieskumy verejnej mienky však prvýkrát ukázali, že zjednotená liberálna opozície má väčšiu podporu ako PiS. Z prieskumu publikovaného minulý týždeň poľskými médiami vyplýva, že koalícia liberálnych strán Občianska platforma (PO) a Moderní (Nowoczesna) získala pred PiS náskok troch percentuálnych bodov.

Počas víkendu sa konala výročná konferencia PiS, na ktorej zazneli plány, že strana napraví svoj obraz v očiach verejnosti. Premiér Mateusz Morawiecki okrem toho sľúbil znížiť daň z príjmov pre malé a stredné podniky na deväť z doterajších 15 percent a v najbližších rokoch vynaložiť 23 miliárd zlotých na zlepšenie kvality života starších ľudí.

Morawiecki tiež avizoval, že vláda zvýši starobné dôchodky pre matky štyroch a viac detí. Uviedol, že mimoriadny prídavok pre deti v školskom veku po 300 zlotých ročne (90 dolárov). Vláda podľa neho počíta aj s vyčlenením piatich miliárd zlotých na výstavbu a opravu ciest v regiónoch.

„Hodili sme rukavicu všetkým neoliberálom, ktorí tvrdia, že ekonomická politika môže byť založená len na ich návrhoch z 90. rokov,“ povedal Morawiecki v nepriamej kritike opozičnej strany Občianska platforma, ktorá v Poľsku vládla osem rokov, kým sa moci v krajine ujala strana PiS.

Jaroslaw Kaczyňski, predseda PiS a jeden z najvplyvnejších politikov v Poľsku, na straníckej konferencii vyhlásil, že členovia strany musia byť „bezúhonní“. „Nejdete do politiky pre peniaze,“ vyhlásil.

Agentúra Reuters uviedla, že voľby do miestnych zastupiteľstiev sa v Poľsku budú konať na jeseň tohto roku. Parlamentné voľby sú naplánované na rok 2019. Voľba prezidenta sa uskutoční v roku 2020.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia