Jednou vetou

Poľská vládna strana PiS chce trestať kritických sudcov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) navrhla zákon určený na potrestanie sudcov, ktorí spochybňujú sporné vládne reformy súdnictva. Opozícia tento návrh označila za "pokus umlčať" kriticky mysliacich sudcov. V piatok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Návrh legislatívnej normy predložila PiS v poľskom parlamente vo štvrtok večer. Zahŕňa rôzne druhy postihov vrátane vylúčenia sudcov, ktorí spochybňujú zákonnosť nominácie nejakého sudcu, ako aj postihy za činnosť politickej povahy alebo tých, ktorí sú pokladaní za škodlivých pre fungovanie súdneho systému.

Podozrivými v prípade vraždy ukrajinského novinára sú hudobník a pediatrička

Text návrhu predložený zákonodarcami z vládnej PiS takisto „počíta s možnosťou odvolania sudcov, ktorí spochybňujú národnú súdnu radu alebo výsady prezidenta“, uviedol podpredseda PiS Jan Kanthak.

Pravicová PiS od nástupu k moci v roku 2015 zaviedla už celú sériu sporných reforiem justície, ktoré majú podľa tejto strany odstrániť korupciu.

Avšak kritici vrátane najvyšších európskych súdnych orgánov tvrdia, že tieto reformy predstavujú hrozbu pre nezávislosť súdnictva a vládu zákona v Poľsku.

Navrhovaný zákon bol predložený po tom, čo poľský najvyšší súd 5. decembra rozhodol, že nová súdna rada poverená nominovaním a trestaním sudcov nie je nezávislá, a spochybnil vládne reformy súdnictva.

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) minulý mesiac požiadal poľský najvyšší súd, aby rozhodol, či nová súdna rada (KRS) a disciplinárna komora, zriadené v rámci reforiem, sú nezávislé a bez politického ovplyvňovania. Poľský najvyšší súd dospel k záveru, že ich nezávislosť nie je zaručená.

Pri zrážke kamióna s dodávkou na východe Afganistanu zahynulo 11 ľudí

Podľa opozície je hlavným cieľom navrhovaného zákona zabrániť sudcom v dodržiavaní rozhodnutí EÚ a poľských súdov. „Škandálny navrhovaný zákon, ktorý umlčiava sudcov, je novým krokom smerujúcim k odchodu Poľska z Európskej únie,“ uviedol poslanec z opozičnej Občianskej platformy (PO) Borys Budka.

„Toto sú činy autoritárskych štátov, pokus PiS podriadiť si súdy,“ dodal v tweete. Európska komisia (EK) obvinila poľskú vládu z ohrozovania a oslabovania princípov právneho štátu a nezávislosti súdnictva, ku ktorým sa Poľsko zaviazalo, keď v roku 2004 vstupovalo do EÚ.

EÚ začala koncom roka bezprecedentné právne konanie proti Poľsku za „systematické ohrozovanie“ právneho štátu týmito reformami. Situácia môže vyústiť do toho, že EÚ pozastaví Poľsku hlasovacie práva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia